Spektakularno

Astronaut snimio prvi put viđene električne eksplozije

Sci-Tech / Flash | 11. 02. 2017. u 07:34 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Naviknuli smo na munje koje se iz oblaka pojavljuju i teže zemlji, ali ono na šta nismo naviknuli jesu prvi put viđene električne eksplozije koje sa vrha oblaka idu ka svemiru, takozvane "plave mlaznice".

Ova ogromna električna pražnjenja su veoma rijetko uhvaćena kamerom ili fotoaparatom. Obično su piloti koji lete iznad oluja ti koji ih vide ili uspiju zabilježiti svojim objektivima. Sateliti su ih također uspjeli snimiti, ali ne tako jasno.

Međutim, jedan astronaut koji se nalazi u svemiru uspio je da zabilježiti prvi snimak "plavih mlaznica" u boji, navodi se u studiji iz siječnja 2017. godine.

Iztraživači pri ovoj studiji pitali su astronauta Europske svemirske agencije (ESA) Andreasa Morgensena da izvede "Tor eksperiment", nazvan po Nordijskom bogu munja, još 2015. godine. Njegova misija je bila da snima oluje iz Međunarodne svemirske postaje (ISS), koja je locirana oko 402 kilometra od zemlje i sadrži veoma senzitivnu video kameru.

Morgensen je ovim putem uspio snimiti naročito aktivnu ćeliju oluje iznad Bengalskog zaliva, a na snimci se može vidjeti određena plavo-ljubičasta svetlost, javlja Blic.

Odmah nakon što munja ispod oluje osvetli oblake, vidi se kako svetlost tj. "plava mlaznica" pulsira, a zatim izleti sa njihove gornje strane. Ona se prostire više od 10 kilometara u visinu, a potom nestane.

Prema navodima Geofizičkog instituta, "Plave mlaznice" se kreću brzinom većom od 360.000 kilometara na sat.

One izlete iz oblaka i formiraju kupaste oblike dok se kreću u visinu koja iznosi najmanje 50 kilometara, što je na pola puta do ruba sa svemirom, nakon čega nestanu.

Nevjerojatno je teško fotografirati "plave mlaznice", ali i njihove rođake sa većih visina - "crvene duhove". Znanstvenici su ih počeli istraživati izbliza tek 90-tih godina.

Međutim, Morgensen je uspio u svojoj misiji i snimio ih.

''Zapažanja su spektakularna'', napisali su znanstvenici, ističući da je snimka nastala zahvaljujući neobično aktivnoj oluji, astronautovom kutu promatranja i visini rezolucije njegove kamere.

''One otkrivaju nove aspekte procesa pražnjenja na vrhovima oblaka, uključujući "plave mlaznice", kazali su znanstvenici.

"Plave mlaznice" nisu samo radoznali fenomen. Kao i "crveni duhovi", oni bi mogli odigrati značajnu ulogu u oblikovanju zraka koji udišemo kombinirajući i rastavljajući različite molekule atmosfere.

''Ovo je nešto o čemu znamo veoma malo'', izjavio je Morgensen.

On je dodao da će sljedećea misija pod nazivom Praćenje atmosferkso-svemirskih interakcija uskoro otpočeti u svemirskoj postaji i ona će bliže prostudirati "plave mlaznice" kao i druge fenomene na većim visinama, uključujući i meteore.

Kopirati
Drag cursor here to close