Najgore tek dolazi

Virus gripe naknadno mutirao; od gripe će oboljeti i osobe koje su se cijepile

Lifestyle / Zdravlje | 07. 01. 2015. u 10:34 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prema procjenama hrvatskih epidemiologa, od gripe bi u ovoj zemlji moglo oboljeti četiri puta više osoba u odnosu na prošlu godinu. Vrhunac epidemije očekuje se u veljači, piše Slobodna Dalmacija.

Loša vijest je i to što je dominantan virus koji cirkulira Europom virus A podtipa H3N2, poznat po tome što uzrokuje težu kliničku sliku i veći postotak komplikacija.

Također, zabrinjavajuće je i da je taj virus naknadno mutirao, pa zaštita protiv njega nije sadržana u ovogodišnjem cjepivu, koje, dakle, neće biti dovoljno efikasno i realno je očekivati da će od gripe oboljeti i osobe koje su se cijepile.

Širenju virusa pridonijet će i niske temperature zraka, budući da tijekom hladnijih dana građani više borave u zatvorenim prostorima, gdje se gripa, koja se širi kapljičnim putem, lako prenosi s osobe na osobu. Stoga se veći broj oboljelih može očekivati i početkom drugog polugodišta, kada školarci opet budu na okupu.

Vijest o mutaciji virusa, kao što je Slobodna Dalmacija pisala početkom prosinca, krenula je iz SAD-a, a prije Božića tu je vijest za Stari kontinent potvrdio i Europski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC).

Radi se, naime, o tome da je, nakon što je cjepivo za države sjeverne hemisfere već proizvedeno, došlo do promjene u genetskom sastavu virusa H3N2.

''Sadržaj'' cjepiva svake godine preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), u suradnji s drugim zdravstvenim organizacijama, nakon što razmotri koji bi virusi mogli kolati predstojeće sezone, a odluka se mora donijeti mjesecima prije kako bi farmaceutske tvrtke imale vremena za proizvodnju i distribuciju cjepiva.

Ove godine, u skladu s preporukom SZO-a, cjepivo za sjevernu hemisferu sadržava zaštitu protiv dva podtipa A virusa - virus H1N1 i H3N2, te sojeva B-tipa.

Zaštita protiv H1N1 i protiv virusa B je “pogođena”, dok je kod H3N2, koji je dominantan u Europi, situacija nešto drugačija. Naime, u otprilike polovici izoliranih sojeva radi se o istom soju protiv kojeg štiti cjepivo, dok je u ostalim slučajevima riječ o drugim sojevima, koji se razlikuju od cijepnog soja H3N2.

To, dakle, znači da i cijepljene osobe koje se ''susretnu'' s genetskim promijenjenim virusom mogu oboljeti od gripe, no liječnici svejedno poziva građane da se cijepe, objašnjavajući da je cjepivo djelotvorno u zaštiti protiv spomenutih H1N1 i B soja, kao i dijela H3N2 virusa.

Kopirati
Drag cursor here to close