Mladi psiholozi

Javnost nije dovoljno upoznata sa načinima rada psihijatrijskih odjela i o mentalnim oboljenjima

Lifestyle / Zdravlje | 08. 10. 2014. u 07:41 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruzˇenje mladih psihologa, nevladina organizacija koja potpomazˇe osobni i profesionalni razvoj građana i pravnih osoba, nastavlja s iniciranjem drusˇtveno korisnih aktivnosti, koje unaprjeđuju lokalnu zajednicu Mostara.

Udruzˇenje je u protekla 4 mjeseca radilo istrazˇivanje ''Stavovi građana Mostara o osobama s mentalnim poremec´ajima''.

''Kako su stavovi drusˇtva faktor koji mozˇe imati jak utjecaj na kvalitetu zˇivota osoba sa mentalnim poremec´ajima, napravile smo analizu istih, u svrhu procjene zastupljenosti predrasuda, stereotipa i diskriminacije prema osobama s mentalnim poremec´ajima na podrucˇju Grada Mostara'', navode iz Udruženja.

Istrazˇivanje stavova građana Mostara o osobama s mentalnim poremec´ajima je provedeno na 203 ispitanika sa podrucˇja Grada Mostara. Dobiveni podaci ukazuju na to da je javnost otvorena prema osobama sa mentalnim oboljenjima, da su svjesni nepohodnosti tolerancije i prihvatanja istih, ali i da ispitanici nisu dovoljno educirani o mentalnim oboljenjima, kao i nacˇinima tretiranja istih.

Uzme li se u obzir da ispitanici u vec´ini pitanja naglasˇavaju potrebu za ukljucˇivanjem osoba sa mentalnim oboljenjima u svakodnevne zˇivotne obaveze, kao i potrebu za vec´im preuzimanjem odgovornosti (54%), cˇini se kontradiktornim da se ipak veliki broj ispitanika slazˇe s tim da ''osobe sa mentalnim poremec´ajima trebaju istu vrstu kontrole i discipline kao i mala djeca“ (47%).

Također, odgovori na pitanje ''jedan od glavnih uzroka mentalnih poremec´aja je nedostatak samodiscipline i snaga volje“ nisu jednoznacˇni. Naime, iako se dio ispitanika nikako ne slazˇe sa tom tvrdnjom (23%), najvec´i broj ispitanika nije siguran, te se niti slazˇe niti ne slazˇe (33%), a manji dio se cˇak i u potpunosti slazˇe s navedenom tvrdnjom (18%). To ukazuje na cˇinjenicu da javnost nije dovoljno upoznata sa uzrocima i nacˇinima nastajanja mentalnih oboljenja.

Posebno je iznenađujuc´a cˇinjenica da se cˇak 47% ispitanika u potpunosti slazˇe s tim da ''nasˇe psihijatrijske bolnice/odjeli visˇe izgledaju kao zatvori nego kao mjesta gdje se odrasle osobe sa mentalnim poremec´ajima mogu lijecˇiti''. Na osnovu toga se mozˇe zakljucˇiti da javnost nije dovoljno upoznata sa nacˇinima rada psihijatrijskih odjela, posebno pravilima hospitalizacije i vrstama terapija koje u ovim ustanovama prevladavaju, navode iz Udruženja mladih psihologa.

Dakle, pokazalo se da građani ne daje jednoznacˇne odgovore kada je u pitanju znanje, ili informiranost, o mentalnim oboljenjima i pogođenim osobama, odnosno nisu sigurni u tocˇnost informacije s kojim su upoznati.

Moglo bi se zakljucˇiti da bi educiranje javnosti o vrstama mentalnih oboljenja, kao i nacˇinima njihovog lijecˇenja, bio najadekvatniji nacˇin za rjesˇavanje ovakvih nejasnoc´a.

Uzme li se u obzir da je najvec´i broj ispitanika iz populacije mladih (18-29 godina), takvo informiranje se cˇini josˇ bitnijim.
Iz tog razloga, Međunarodni dan mentalnog zdravlja (10.10.) c´emo obiljezˇiti ulicˇnom akcijom ''Ja nisam moja dijagnoza“, s porukom da dijagnoze shizofrenije, bipolarnog poremec´aja, psihoze, depresije i slicˇne, ne moraju znacˇiti zˇivot u ovisnosti i onesposobljenosti, navode iz Udruženja.

Ulicˇna akcija c´e se odrzˇati u ulici Brac´e Fejic´a, 10.10.2014.godine u vremenu od 10 do 14 sati. Volonterke Udruzˇenja mladih psihologa c´e prolaznicima dijeliti informativne brosˇure sa savjetima za ocˇuvanje mentalnog zdravlja, te c´e podvrgavati prolaznike “Stimulatoru Slusˇnih Halucinacija”, prilikom cˇega c´e prolaznici imati priliku dozˇivjeti simptome auditivnih halucinacija, kako bi bolje razumjeli njihov utjecaj na svakodnevno funckioniranje.

Istovremeno c´e se prikazivati promotivni video zapisi o svakodnevnici osoba s dijagnozom mentalnog poremec´aja, te c´e se prikazati rezultati provedenog istrazˇivanja.

Iz Udruženja mladih psihologa ističu kako od akademske 2014/15 godine, svi studenti Univerziteta „Dzˇemal Bijedic´“ u Mostaru imaju pravo na besplatnu psiholosˇku podrsˇku kroz individualno i grupno savjetovanje. 

Kopirati
Drag cursor here to close