U BiH sve može

Cjepiva možda stižu, ali sustav prijave građana još ne postoji

Na primjeru Srbije i Hrvatske, kaže Nakaš, vidi se kako proces cijepljenja nije jednostavan i da se problemi pojavljuju tijekom provedbe, ali BiH je imala više nego dovoljno vremena da neke probleme otkloni prije početka.
Lifestyle / Zdravlje | 18. 03. 2021. u 17:18 BIRN

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon najave da u Bosnu i Hercegovinu uskoro stiže veća količina cjepiva, vlasti još uvijek ne mogu sa sigurnošću reći kada će sustav za prijavu za cijepljenje biti spreman i početi s radom. To bi moglo početak masovnog cijepljenja dodatno odgoditi na nekoliko tjedana, kažu odgovorni.

Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske (UKC RS) Vlado Đajić najavio je skori početak cijepljenja osoba starijih od 65 godina, ali još uvijek nije objavljeno na koji način će se one prijavljivati za cijepljenje. U izjavi za Radioteleviziju Republike Srpske (RTRS) on je najavio početak imunizacije već narednog tjedna.

U RS-u po uzoru na Srbiju

Plan cijepljenja je u Republici Srpskoj ranije dogovoren i, uprkos tome što su neka cjepiva već kupljena, naručena ili se njihov dolazak uskoro očekuje, još uvijek nije uspostavljen sustav prijave za cijepljenje kojim se određuju termini i mjesto dolaska na cijepljenje i ponovno cijepljenje, potvrdio je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković.

On kaže da je u tijeku razvoj dvije vrste prijava – putem internet stranice i telefonskih brojeva.

''Imamo više faktora koji djeluju na sustav razvoja sajta, ali mi bismo najviše voljeli da to možemo odmah sutra, naravno. Međutim, to će zahtijevati od 15 do 21 dan, odnosno tri tjedan, da se implementira na odgovarajući način, ali također da to bude i u nekoj testnoj fazi pušteno, da vidimo kako će to funkcionirati'', kaže Zeljković.

On kaže da će sustav prijave biti po ugledu na sustav u Srbiji, odnosno da će nastojati da sve bude javno, transparentno i jednostavno za korištenje, dodajući da će biti ''određeni mehanizmi gdje će se potvrđivati datumi i termini za cijepljenje''.

Mehanizam online prijave Srbija je omogućila kroz kreiranje internet stranice “eUprava”, na kojoj građani iskazuju želju za cijepljenje, a suglasnost potpisuju prilikom dolaska na cijepljenje. Ovakav sustav je spriječio gužve na mjestima određenim za cijepljenje. U Srbiji je do sada cijepljeno najmanje 800.000 osoba s obje doze cjepova, prema podacima koje je saopćila vlast u ovoj zemlji.

Zeljković apelira na stanovnike Republike Srpske na strpljenje, objašnjavajući da će zasigurno biti tehničkih problema koji će se ''rješavati u hodu'' kada počnu prijave za cijepljenje, i ističe da je najbitnije izbjeći nove gužve. Za populaciju koja nije u mogućnosti prijaviti se za imunizaciju online putem, bit će omogućeno i telefonsko rješenje.

''Bit će call centar na koji će se građani moći prijavi, i to sada pokušavamo da privedemo kraju. Pozivanjem određenog broja telefona moći će se pozvati tehničar ili osoba koja se bude s druge strane javila, uzet će određene podatke na osnovu kojih ih možemo identifikovati, nakon čega će ih obavijestiti o terminu kada da dođu na cijepljenje'', kaže Zeljković.

BIRN BiH nije uspio dobiti potvrdu niti komentar od Đajića o početku cijepljenja narednog tjedna i načinu na koji je organiziranje zamišljeno.

Republika Srpska očekuje isporuku pune količine od ukupno 200.000 cjepiva, koliko je kupljeno kroz javnu nabavku, kao i cjepiva koje BiH očekuje kroz međunarodni program COVAX.

U FBiH ne znaju tko je nadležan za sustav prijava

Federacija još uvijek nije kupila niti jednu dozu cjepiva, ali se nakon potpisivanja ugovora uskoro očekuje dolazak 100.000 cjepiva, a nakon toga još 400.000, što će značiti da bi, prema planu cijepljenja, uskoro – kada se završi cijepljenje uposlenih u zdravstvu i u staračkim domovima – trebala početi imunizacija stanovništva.

Ali sa raznih razina vlasti u Federaciji nisu znali BIRN-u BiH točno reći tko je nadležan i kada bi mogao početi sustav prijava građana za cijepljenje.

Ministarstvo zdravstva i Vlada Federacije nisu uopće odgovorili na upit BIRN-a BiH o planu cijepljenja stanovništva. Oni su taj upit proslijedili Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH, iz kojeg do objave teksta nije stigao odgovor o uspostavljanju sustava prijava za cijepljenje.

Arman Šarkić, glasnogovornik Doma zdravlja Kantona Sarajevo, kaže za BIRN BiH da će ova ustanova biti nositelj procesa imunizacije u ovom kantonu. On kaže da su dobili obećanja i drugih zavoda i ustanova da će im pomoći kako bi proveli najmasovniju treću fazu cijepljenja.

''Kompanija ‘MedIT’ informatički pokriva čitavu imunizaciju i ona je inače zadužena za informatički sistem u Kantonu Sarajevo s aspekta zdravstva. Nama je rečeno iz kompanije da će imunizaciju pratiti ultimativna informatizacija, a to znači, kad krene treća faza, ići će se prema dvorani ‘Zetra’ prema točno određenom punktu cijepljenja, ali prethodno tome mora biti elektronska uputnica od strane liječnika obiteljske medicine poslana prema punktovima'', objašnjava Šarkić.

Nakon dobivenog cjepiva , prema saznanju iz kompanije ''MedIT'', kaže Šarkić, svaki građanin će s bar-kodom zdravstvene knjižice aktivirati Viber aplikaciju COVID putovnice. Cijeli sustav prijave za cijepljenje vršit će se elektronskim putem, koji još uvijek nije uspostavljen.

Direktor kompanije ''MedIT'' Samir Dedović nije odgovorio na molbu BIRN-a BiH za razgovor.

Proces prijave odavno trebao biti spreman

Proces imunizacije trebao je odavno biti tehnički spreman, a spiskovi građana koji joj žele pristupiti pripremljeni, smatra infektolog Bakir Nakaš. On kaže da su napravljeni spiskovi za prvu fazu vakcinacije u koju se svrstavaju medicinski radnici, ali da za druge faze nema rješenja s kojim je on upoznat.

''Izgubljeno je dosta vremena, proveli smo jedno vrijeme oko diskusije da li će biti nabavljeno cjepivo, a u tom periodu mogla se završiti sva ta dokumentacija i informatizacija, kolika god ona bila, pa da s dolaskom cjepiva mi ne bismo gubili niti jedan dan, nego bi se moglo pristupiti cijepljenju promptno onog momenta kada ona dođe'', kaže Nakaš za BIRN BiH.

Plan cijepljenja protiv COVID-a 19, koji je usvojen polovinom siječnja ove godine, nije objavljen javno, a građanima nisu dostupne informacije o prijavi za cijepljenje.

Na primjeru Srbije i Hrvatske, kaže Nakaš, vidi se kako proces cijepljenja nije jednostavan i da se problemi pojavljuju tijekom provedbe, ali BiH je imala više nego dovoljno vremena da neke probleme otkloni prije početka.

''Mi smo imali godinu dana – ali evo nek bude najmanje šest mjeseci u kojima smo svjesni da će morati doći cjepiva – da sve bude pripremljeno i da sve bude posloženo onako kako treba da se pristupi, a nije'', kaže on.

U Srbiji je do sada dva milijuna građana primilo najmanje jednu dozu cjepiva protiv koronavirusa, objavila je premijerka ove države na svom Instagram profilu, dodavši da je to zajednički uspjeh koji se ogleda u osobnoj odgovornosti građana i sposobnosti države da nabavi cjepiva i izvrši masovnu imunizaciju.

Dok u Federaciji BiH nema podataka dostupnih javnosti o tehničkoj spremnosti za prijavu građana za cijepljenje, u Republici Srpskoj plan nastoje početi provoditi u djelo u naredna tri tjedna uz pomoć Ministarstva pravde i socijalne zaštite te Ministarstva za znantsveno tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo, kaže Zeljković.

''Mislim da će oni obaviti i razgovore sa IT kompanijama kako bi mogli formirati što brže to rješenje sustavno, na način da ta prijava bude online, na koji način će građani moći dati svoje osnovne podatke, ali također i osnovne podatke oko zdravstvenog stanja, pa će se na osnovu određenih algoritama utvrditi ko je prioritet kako bi mogli te osobe stavljati među prvima za cijepljenje'', kaže Zeljković.

Zaglušenje sustava

On kaže da će to biti ''pametni mehanizmi'' bez ljudskog faktora koji će određivati prioritetnost za cijepljenje. Ovim sustavom će se, kako kaže, odrediti datumi i termini za cijepljenje, kako bi se izbjegle gužve i novo širenje zaraze.

Nakaš smatra da je 500.000 cjepiva veliki broj za BiH i da će za cijepljenje tim brojem cjepiva trebati znatno vremena, ali da se za to vrijeme moraju osigurati i dodatne doze. On kaže da odsustvo sustavnog rješenja koje je vidljivo u proceduri masovne imunizacije može dovesti do zaglušenja sustava.

''Možemo napraviti kaotično stanje da ljudi, kao na sniženju, recimo, prave ogromne gužve i redove na raznim mjestima i to će dovesti do zagušenja sustava. Možda postoje neki spiskovi a da ja za njih ne znam, ali da postoje, već bi do sada bilo vrijeme da se pošalju javne obavijesti, da se znaju gdje su mjesta, koliko ide na ta mjesta, termine'', ističe on.

Nakaš naglašava da svi trebaju biti svjesni da početkom imunizacije neće prestati pandemija i da se u narednih šest mjeseci svi moraju pridržavati mjera zaštite.

''Tih šest mjeseci moramo biti svjesni i odgovorni poštivanjem svim mjera koje su najvažnije, a također prilagođavati se svim naredbama koje će propisivati svi krizni stožeri'', zaključuje Nakaš.

Kopirati
Drag cursor here to close