WHO i statistika

BiH druga zemlja svijeta po smrtnosti od korone

Mike Ryan, direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za izvanredne situacije kazao je da europske zemlje imaju "suboptimalnu procijepljenost" usprkos dostupnosti cjepiva.
Lifestyle / Zdravlje | 05. 11. 2021. u 07:02 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

BiH je u problemima u pandemiji koronavirusa. Po stopi smrtnosti na milijun stanovnika prednjači Peru sa 5,963. a druga je, ni manje ni više nego, upravo Bosna i Hercegovina sa 3,582.

Slijede Bugarska s 3,575, Sjeverna Makedonija s 3,446 i Crna Gora s 3,373. Za usporedbu, Norveška ima 168, Turska 833, a Albanija 1,023. Hrvatska je na, ne baš sjajnom, 18. mjestu sa 2,282, dok je Slovenija 17.

Srbija je, u ovoj kategoriji, na zavidnoj 69. poziciji, ali zato je, po ukupnom broju trenutno zaraženih, na zastrašujućoj 14., odmah iza Indije. BiH tu drži 31. mjesto sa 53,466 inficiranih.

Hrvatska je pak na, nimalo zavidnoj, 13. poziciji po broju zaraženih u posljednja 24 sata s brojkom od 6,310 ljudi, prenosi Slobodna Dalmacija. Srbija je prati u stopu sa 6,126, dok je Slovenija 17. s 4,511. Negativni dnevni rekorder je Rusija u kojoj je 40,217 testiranih u srijedu pozitivno. Prati je Ukrajina s 27,377, Poljska s 15,515 i Njemačka s 14,511. Dakle, može se zaključiti da je ovaj val covida najgore zapljusnuo obale starog kontinenta.

Po broju testiranih je BiH 116., sa 405,453 testova na milijun ljudi, između Irana i Bahama. Ne stoji dobro ni po broju zaraženih. 79,116 od milijuna građana BiH je, u nekom trenutku, bilo zaraženo virusom. I ovo su samo one brojke koje su službeno zabilježene.

Po ovome je BiH pak bolja od Hrvatske, kojoj je ta brojka 118,669, te je tako na 26. mjestu. No, ovu kategoriju, bar kada su u pitanju zemlje u regiji, uvjerljivo predvodi Slovenija sa 166,506 oboljelih na milijun, dok je Srbija 20. s 134,474.

Podsjetimo, Europa je zabilježila porast broja zaraženih covidom-19 od 55 posto u posljednja četiri tjedna usprkos dostupnosti cjepiva, što bi trebalo biti "upozorenje" ostatku svijeta, poručili su dužnonici WHO-a u četvrtak, dok je čelnik WHO-a kritizirao proizvođače cjepiva zbog prioritiziranja zarade ispred dijeljenja cjepiva siromašnim zemljama.

Mike Ryan, direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za izvanredne situacije kazao je da europske zemlje imaju "suboptimalnu procijepljenost" usprkos dostupnosti cjepiva, prenosi Hina.

"To je upozorenje za svijet. Mogu vidjeti što se događa u Europi usprkos dostupnosti cjepiva", kazao je Ryan na novinskoj konferenciji.

Soumya Swaminathan, glavna znanstvenica WHO-a, izjavila je pak da je cjepivo Covaxin, indijskog proizvođača Bharat Biotech, 70 posto učinkovito protiv delta varijante covida-19.

WHO je u srijedu objavio odobrenje tog cjepiva za izvanrednu upotrebu.

Glavni tajnik WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus kritizirao je u srijedu proizvođače cjepiva protiv covida-19.

Oni bi trebali prioritizirati program WHO-a COVAX, za raspodjelu cjepiva siromašnim zemljama, a ne "profit dioničara", kazao je Tedros u Ženevi.

Siromašne su zemlje do sada primile oko 0, 4 posto ukupne količine cjepiva, a čine 9 posto populacije.

Tedros je rekao da je čuo razne isprike zašto je to tako, uključujući i to da programi cijepljenja određenih zemalja nisu spremni. Međutim, to vrijedi za samo nekoliko zemalja, dodao je.

Proizvođači također tvrde da te zemlje nisu naručile nikakva cjepiva, a šef WHO-a ističe da se one oslanjaju na inicijativu COVAX.

"Ali proizvođači nisu odradili svoj dio posla", kazao je.

Šef WHO-a pozvao je proizvođače da prestanu prodavati cjepiva zemljama s više od 40 posto cijepljenih te da nastave s prodajom tek kada druge zemlje dostignu procijepljenost od 40 posto pomoću COVAX-a.

Kopirati
Drag cursor here to close