Nasilje
Femicid u BiH: U prvih šest mjeseci ove godine ubijeno sedam žena
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Najnoviji podatci o femicidu su alarmantni - svakih deset minuta u svijetu jedna žena postane žrtva ubojstva koje počini njen intimni partner ili drugi član obitelji. Prema medijskim izvješćima, u prvih šest mjeseci ove godine u BiH je ubijeno sedam žena, istakuto je u Mostaru na današnjoj panel diskusija pod nazivom "Različiti oblici nasilja: Od uznemiravanja u javnom prostoru do femicida".
Ovi poražavajući brojevi razlog su fokusa ovogodišnje kampanje na prevenciju rodno motiviranih ubojstava žena i djevojaka, istaknuto je tijekom panel diskusije.
Zlatan Hrnčić, stručni savjetnik U Gender Centru Federacije BiH govorio je o godišnjim izvještajima i statistikama. Godišnje u cijeloj Bosni i Hercegovini ima 3500 prijava slučajeva nasilja u obitelji.
"Ne možemo govoriti da je nasilja ni više ni manje, nasilje postoji. Ono što se mijenja je svjesnost građana o ovom problemu i reakcija kako građana tako i nadležnih institucija. Najteži slučaj nasilja je onaj koji završi ubojstvom, mi smo takvih slučajeva imali prošle godine jedanaest prije toga dvanaest a 2015. godine čak osamnaest, samo što se o tome nije govorilo. Mi sada govorimo o ovoj problematici, naravno imamo cjelokupnu društvenu reakciju i provode se edukacije službenika a i ovakve promocije da svi budemo svjesni da se nasilje dešava u našem društvu. To što mi sada čujemo za nasilje ne znači da toga prije nije bilo" osvrnuo se Hrnić te poručuje: "Deset posto najtežih slučajeva nasilja u porodici završi u sigurnoj kući. Žrtvama nije dovoljna neka od zaštitnih mjera ili drugih radnji osim sigurnog smještaja u tom kritičnom periodu potrebno je ekonomsko i psihološko osnaživanje. Ukupan broj sigurnih kuća trenutno je pet u Federaciji i 3 u Republici Srpskoj. Sve djeluju u oblasti nevladinih organizacija a sistem financiranja ima na federalnom nivou, na kantonalnom i kroz određene projekte. Kada je u pitanju ova regija Žene BiH Mostar ima sigurnu kuću za smještaj za žrtve nasilja na ovom području".
Kampanja "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja" je dio globalne inicijative UNiTE by 2030, koja ima za cilj eliminaciju nasilja nad ženama i djevojčicama. Ove godine poseban fokus je na femicidu - namjernom ubojstvu žena zbog njihovog roda.
Dijana Tadić izvršna direktorica Udruženja Žena BiH osvrnula se na dostupnost sigurnih kuća u BiH te na situaciju u vezi prijavljenih slučajeva nasilja u obitelji na prostoru BiH.
"U suradnji sa nevladinim i vladinim sektorom postoje zaista uspješne priče i zaista ako se nasilje prijavi ono se jedino tako može zaustaviti. Želim pohvaliti medije na rodno odgovornom izvještavanju ali i razne nivoe vlasti koji su se uključili u samo održavanje i obilježavanje "Šestnaest dana aktivizma". Na taj način može doći do velikog broja žena a ako samo jedan posto žena prijavi mi smo uradili veliku stvar obzirom na težinu životnih priča koje te žene nose", poručila je Dijana Tadić.
Službenica za ljudska prava pri uredu Misije OESS-a u Mostaru Jesenka Falak kazala je kako je njihova nada da kampanja ''16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja'' neće biti jedina prilika kada se razgovara o ovim temama nego da to bude svakodnevna tema i svakodnevna zadaća svakoga pojedinca u društvu.
''Ključni koraci su dizanje svijest, rad s institucijama na građenju jedne sredine gdje će se žrtva osjetiti sigurno, da prijavi zločin i da ne odustaje od prijave. Mi radimo na angažiranju i direktnom radu sa svim važnim institucijama. Ovdje je vrlo važan multisektorski pristup i tu spadaju policija, pravosuđe, Centar za socijalni rad da se svi ujedine u borbi protiv ovog sveprisutnijeg problema'', zaključila je Falak.
Jo-Anne Bishop predstavnica UN Women u BiH osvrnula se na kampanju Šesnaest dana aktivizma i njezinu ulogu i značaj u društvu.
"Šesnaest dana aktivizma je globalna kampanja ona se odvija širom svijeta i njezin cilj je eliminirati nasilje na odgovarajući način i odgovoriti na odgovarajući način protiv žena i djevojčica i u principu zahtijevati nultu toleranciju na nasilje nad ženama i djevojčicama. Nasilje na ženama i djevojčica je najteži oblik kršenja ljudskih prava'', osvrnula se Bishop.
Dodala je kako je nasilje protiv žena i djevojčica najteži oblik krišenja ljudskih prava te kako su se ove godine fokusirali na femicid kao najteži oblik nasilja protiv žena i djevojčica.
''Prema podatcima kojim raspolaže organizacija UN Women u svijetu svaki deset minuta jedna žena smrtno strada od ruku svog intimnog partnera ili člana obitelji. To su jako visoke brojke'', naglasila je Bishop.
Nasilje nad ženama i djevojčicama je zajednički problem i svatko, u skladu sa vlastitim mogućnostima i odgovornošću pozicije na kojoj se nalazi, mora učiniti sve kako bi BiH postala društvo u kojem se žene osjećaju slobodno, sigurno i zaštićeno.