Sve šti trebate znati o krvnom tlaku

Regulirajte krvi tlak hranom

Cikla, banane, čokolada... Krvni tlak možete regulirati ovim namirnicama
Lifestyle / Hrana | 29. 01. 2019. u 13:13 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Baš kao i kod većine tegoba, pravilna prehrana može pomoći pri snižavanju krvnog tlaka...

Primarna je zadaća, tvrde stručnjaci, smanjiti unos masti, soli i alkohola, a povećati unos voća i povrća te cjelovitih žitarica.

Borovnice: One su prepune flavonoida, snižavaju razinu lošeg kolesterola i reguliraju krvni tlak. Borovnice su skoro uvijek dostupne, a možete ih dodati svakom doručku ili jesti umjesto večere.

Krumpir: Kalij i magnezij, dva minerala koji pomažu snižavanju krvnog tlaka nalaze se u ovoj namirnici. Sadrže i vlakna koja su obavezan sastojak svake zdrave dijete.

Cikla: Znanstvenici sa sveučilišta Queen Mary u Londonu su došli do saznanja da pacijenti s visokim krvnim tlakom koji su pili sok od cikle pokazuju nevjerojatan napredak u snižavanju krvnog tlaka. Jedna druga studija zaključuje kako su za to vjerojatno zaslužni nitrati u soku koji snižavaju krvni tlak u roku od 24 sata, prenosi Ordinacija.hr.

Banane: Kako banane sadrže malo natrija, idealan su izbor za osobe koje imaju tegobe s krvožilnim sustavom. Ovo voće je jedan od najboljih prirodnih izvora kalija, koji pomaže održati zdravu razinu tlaka i potiče normalan rad srca. Znanstvenici su ustanovili da svakodnevno konzumiranje banana može smanjiti rizik od nastanka srčanog udara za čak 40 posto.

Maslinovo ulje: Maslinovo ulje blagotvorno djeluje na lipide u krvi te također smanjuje krvni tlak. Jedna od studija pokazuje da krvni tlak postaje niži što više maslinova ulja koristite.

Čaj od hibiskusa: Znanstvenici su brojnim istraživanjima potvrdili da pogoduje zdravlju srca te snižavanju krvnog tlaka, i to samo nakon četiri tjedan ispijanja čaja. I ako nemate problema sa zdravljem, ovaj napitak će vas osvježiti, bio hladan ili topao.

Brokula: Prepuna je vitamina K koji sprečava kalcifikaciju arterija, a zbog antioksidanata koje sadrži prevenira oksidaciju LDL kolesterola koji može dovesti do težih srčanih oboljenja. Vlakna iz brokule će regulirati krvni tlak.

Riba: Od svih namirnica životinjskog porijekla, riba je najzdravija - obiluje proteinima, a nije masna. Omega-3 masne kiseline u ribi, zajedno s drugim nutrijentima, štite krvne žile, smanjuju upalne procese i snižavaju visoki krvni tlak.

Losos: zašto ga jesti za zdravlje i kako ga pripremiti na najjednostavniji način

Tamna čokolada: Tamna čokolada sadrži flavonoide koji krvne žile čine elastičnijima, a da konzumacija iste snižava krvni tlak dokazano je u velikom broju studija. Na dan si priuštite oko 15 g tamne čokolade s najmanje 70 posto kakaa.

Saznajte sve o krvnom tlaku

Hipertenzija, hipotenzija, sistolički tlak, dijastolički tlak… Kada govorimo o tlaku, najčešće koristimo ove izraze, no znate li, zaista, što oni znače?

Krvni tlak je tlak kojim krv djeluje na stjenke krvnih žila (arterija) u svakom dijelu našeg tijela, a stvara se radom srca kao pumpe. Pri svakom izbacivanju krvi iz srca (sistola) tlak se povisuje, a kod ulijevanja krvi u srce (dijastola) tlak se snizuje. Upravo zato se mjere dvije vrijednosti krvnog tlaka: gornja vrijednost (sistolički) i donja vrijednost (dijastolički krvni tlak).

Koje su optimalne vrijednosti krvnog tlaka? 

- Stanje tlaka je optimalno ako je sistolički tlak manji od 120, a dijastolički manji od 80 mmHg.
- Stanje tlaka je normalno ako je sistolički tlak manji od 130, a dijastolički manji od 85 mmHg.
- Stanje tlaka je granično ako sistolički tlak iznosi između 130 i 139 mmHg, a dijastolički između 85 i 89 mmHg. U tom slučaju ponovno ga kontrolirajte kroz jednu godinu.

- Prvi stupanj hipertenzije podrazumijeva sistolički tlak između 140 i 159 mmHg, a dijastolički tlak između 90 i 99 mmHg. Preporučuje se kontrola za dva mjeseca.
- Drugi stupanj hipertenzije podrazumijeva sistolički tlak između 160 i 179 mmHg, a dijastolički između 100 i 109 mmHg. U tom slučaju biste trebali kontrolirati tlak kod liječnika kroz jedan mjesec.
- Treći stupanj hipertenzije podrazumijeva sistolički tlak od 180 mmHg na više i dijastolički od 110 mmHg na više. Preporučuje se liječnička pomoć kroz jedan tjedan.
Kako izmjeriti krvni tlak?

Mjerenje krvnog tlaka

Krvni tlak nije stalan – on se mijenja tijekom dana i noći, a ovisi o mnogo čimbenika, npr. tjelesnoj aktivnosti, stupnju stresa kojem ste izloženi, emocionalnom stanju, dobu dana (ujutro je obično viši nego navečer) i sl.

Ako želite izmjeriti svoj tlak, učinite to u sjedećem položaju, u mirnom stanju i mjerenje provedite tri puta. Uzmite srednju vrijednost koja će vam reći koliki je vaš tlak.

Što je to hipertenzija?

Arterijska hipertenzija je kronična bolest pri kojoj je krvni tlak u arterijama povišen. To znači da srce mora snažnije raditi kako bi se održao normalan protok krvi kroz krvne žile. Hipertenzijom se smatra stanje kod kojega su vrijednosti krvnog tlaka trajno na razini ili iznad 140/90 mmHg.

Hipertenzija predstavlja glavni faktor rizika od razvoja moždanog udara, srčanog udara, zatajenja srca, aneurizme arterija i nekih oblika kroničnog oštećenja bubrega.

Visoki krvni tlak ili hipertenzija odgovoran je za prosječno 7,1 milijuna smrti godišnje širom svijeta. Prema brojnim istraživanjima, zapadnjački način prehrane jedan je od najvećih krivaca za povišen krvni tlak.

Što je to hipotenzija?

Hipotenzija ili niski krvni tlak jedno je od češćih tegoba s kojima se susrećemo, a podrazumijeva sistolički tlak niži od 90 mmHg ili dijastolički tlak niži od 60 mmHg. Prvi organ kod kojeg će se primijetiti niski tlak je mozak. Tako se javljaju vrtoglavica (pogotovo prilikom naglog ustajanja), malaksalost, zamagljen vid, opća slabost ili nesvjestica. Ako je hipotenzija izraženija i traje duže, može se javiti nepravilan rad organa zbog slabog dotoka kisika, pa čak i šok.

Kako povisiti tlak?

Do hipotenzije može doći usred terapije određenim lijekovima, a u tom je slučaju potrebno prekinuti liječenje uz nadzor liječnika.

Za razliku od hipertenzije, osobe s hipotenzijom bi trebale povećati unos soli, a liječnik može odrediti točnu količinu koju ne biste trebali prekoračiti. Također se preporučuje veći unos vode i kofeina kako biste spriječili dehidraciju.

U nekim se slučajevima preporučuju lijekovi kojima se povećava volumen krvi i na taj način povisuje tlak ili pak lijekovi koji ograničavaju širenje krvnih žila.

Kopirati
Drag cursor here to close