Dvadesetak posto

Pojeftinila piletina

On naglašava da se tržište donekle smirilo u odnosu na proljeće kada je došlo do enormnog rasta cijene piletine, te je kilogram pilećeg bijelog mesa koštao i do 16 KM.
Lifestyle / Hrana | 07. 07. 2022. u 12:12 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Piletina u BiH pojeftinila je za dvadesetak posto u odnosu na proljeće, a s obzirom na to da cijene žitarica na svjetskim berzama polako padaju očekuje se dodatni pad cijene u narednom periodu, rekao je predsjedavajući Koordinacijskog tijela za živinarstvo i peradarstvo BiH Predrag Miličić.

On naglašava da se tržište donekle smirilo u odnosu na proljeće kada je došlo do enormnog rasta cijene piletine, te je kilogram pilećeg bijelog mesa koštao i do 16 KM.

''Došlo je do pada cijena, što je poprilično relaksiralo džepove potrošača. To je posljedica, prije svega, veoma siromašnog tržišta i pada prometa. Osim toga, situacija je poboljšana i kada je riječ o proizvodnji stočne hrane, s obzirom na to da su ukinute potpune zabrane uvoza'', rekao je Miličić za Glas Srpske.

On je istaknuo da ohrabruju i posljednje informacije sa svjetskih berzi da cijene žitarica, koje su u proteklom periodu dostigle povijesni maksimum, polako padaju.

''To nam daje za pravo da se nadamo da će i cijene gotovih proizvoda još padati. Kada je riječ o cijenama konzumnih jaja, one nisu ni blizu mogle da isprate rast ulaznih komponenti, imajući u vidu i višak proizvodnje na cijelom području BiH, tako da tek u drugom dijelu godine očekujemo normalizaciju cijena jaja'', rekao je Miličić.

On je ukazao da se, prema trenutnim cijenama jaja, proizvođači nalaze na nuli, pa čak i u minusu, što je, kako kaže, nekolicinu farmi već dovelo do zatvaranja.

Miličić, koji je i direktor kompanije ''Agreks'' iz Donjeg Žabara – jedine koja u BiH ima dozvolu za izvoz jaja za preradu u Europsku uniju, kaže da su protekla dva mjeseca bila izuzetno teška.

''Uspjeli smo sav višak poslati na ino-tržište. U devet pošiljki izvezli smo ukupno 2,72 milijuna komada jaja u Hrvatsku i Italiju za preradu'', rekao je Miličić, naglasivši da je ovaj plasman u dobroj mjeri pomogao svim ostalim proizvođačima u BiH, jer da su se svi morali da boriti za parče domaćeg tržišta, cijene i minusi bili bi još drastičniji.

Kopirati
Drag cursor here to close