
Iskoristite sezonu breskvi i uživajte u ovoj koštičavoj voćki iz porodice ružovki i njenom slasnom crvenkasto-žutom plodu koje obiluje hranjivim tvarima.
Breskve su bogate kalijem koji snižava visoki krvni tlak i prehrambenim vlaknima koje smanjuju razine lošeg kolesterola, te tako pozitivno djeluje na cijeli kardiovaskularni sustav. Breskve imaju i diuretski učinak, olakšavaju i potiču probavu te pročišćuju cijeli organizam, prenosi Punkufer.
Imaju i značajne količine vitamina C koji snaže imunitet i pomažu u borbi protiv alergija. Bogate su vitaminom A koji se smatra ključnim za zdravlje očiju i vitaminom E koji prevenira suženje arterija i razvoja ateroskleroze.
Ako je to moguće, kupujte domaće i organski uzgojene plodove. Kvalitetu breskve najbolje čete procijeniti opipom – zrela i slatka breskva nije pretvrda niti gnjecava. Uvijek birajte komade voća koji nemaju vidljiva oštećenja.
Kupljene breskve pohranite u hladnjak i tako im produžite rok trajanja. Ostavite li ih na sobnoj temperaturi tijekom ljetnih vrućina breskve će vrlo brzo početi truliti.
Ako ustanovite da breskve ne možete pojesti u roku, operite ih, narežite i zamrznite. Tako pripremljene breskve možete iskoristite za pripremu smothieja, ali i raznih slanih i slatkih jela.
Breskve su najčešće zvijezde slatkih jela poput sladoleda, kolača i pita. No možete ih sljubiti i uz meso – posebno svinjetinu, tvrde sirove i orašasto voće.
Breskve se sjajno slažu s bosiljkom, timijanom i ružmarinom. Iskombinirati ih možete i s đumbirom, cimetom, kardamomom, klinčićima i muškatnim oraščićem.
Kotlet s prilogom ima oko tristotinjak kalorija, 30-ak grama proteina i 15-ak grama masnoće.
Sastojci:
Priprema: