Ima li pomoći?

Vrbas na udaru 300 zagađivača

Lifestyle / Flash | 15. 04. 2014. u 11:42 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Rijeka Vrbas od izvora do ušća ima više od 300 zagađivača, najčešće divljih deponija čvrstog otpada, te netretiranih otpadnih voda, rekao je šef regionalnog ureda UNDP-a u Banja Luci Goran Vukmir.

Na predstavljanju baze zagađivača u slivu Vrbasa, koja je izrađena u okviru UNDP-ovog projekta "Čist Vrbas", Vukmir je istaknuo kako su detaljno mapirani svi zagađivači i da je situacija dosta alarmantna.

Industrijskih zagađivača je danas mnogo manje, a najveći problem su urbane sredine 

"Želimo iskoristiti tu bazu kao poziv na akciju i mobilizaciju građana, lokalnih zajednica, organizacija kao što je UNDP, koje mogu doprinijeti smanjivanju tog problema i ostvarivanja našeg cilja, a to je čist Vrbas", rekao je Vukmir.

Prema njegovim riječima, u donjem toku Vrbasa, od Banja Luke nizvodno, dosta je riješen problem čvrstog otpada, dok je uzvodno od Banja Luke i dalje vrlo prisutno fizičko zagađenje rijeke takvim otpadom.

"Industrijskih zagađivača je danas mnogo manje, a najveći problem su urbane sredine koje gotovo da uopće nemaju tretmane otpadnih voda", naglasio je Vukmir.

Načelnik općine Kotor-Varoš Dalibor Vučanović istaknuo je da je ova općina dio projekta zbog rijeke Vrbanje, pritoke Vrbasa, u kojoj je najveći problem komunalni otpad.

"Naša općina dugo vremena nije imala funkcionalno komunalno poduzeće, pa su divlje deponije česta pojava. Tek posljednjih nekoliko godina stvaramo uvjete za odlaganje smeća, a ako građani nemaju uslove za odlaganje smeća, ne možemo od njih tražiti da ne bacaju otpad gdje stignu, niti ih kažnjavati zbog toga", naveo je Vučanović.

On je u Kotor-Varošu najavio početak izgradnje reciklažnog dvorišta, gdje će se odvajati korisni i nekorisni otpad, odnosno gdje se neće bacati sirovina koju je moguće prodati.

Načelnik općine Donji Vakuf Haso Sušić rekao je da u ovom dijelu toka Vrbas mnogo zagađeniji nego što je na području Banja Luke.

"Kod nas se smeće kupi s 95 posto područja, ali pored puteva postoje brojne deponije koje što prije moramo uklanjati. Sljedeće godine smo domaćini svjetskog prvenstva u ribolovu, pa su nam čiste obale i rijeka prioritet", naglasio je Sušić.

Dodao je kako je Vrbas danas mnogo zagađeniji nego prije 20 ili 30 godina, zbog velike količine smeća, ali i zbog ne postojanja svijesti građana, na koje se može utjecati samo novčanim kaznama.

Kopirati
Drag cursor here to close