Prekogranična suradnja

'Ptice bez granica' za spas Hutovog blata i Tivatskih solila

Lifestyle / Flash | 17. 07. 2014. u 16:23 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

'Ptice bez granica', naziv je kampanje koju pokreću 'Oxfam' i Centar za zaštitu i proučavanje ptica, u suradnji sa partnerima 'Naše Ptice' i 'Novi val' iz Bosne i Hercegovine, te Općina Tivat iz Crne Gore. Kampanja podizanja svijesti o potrebi borbe protiv krivolova i zaštite ptičijih staništa je dio projekta 'ORNIBA-Zaštita ptičjih vrsta na Balkanu: Zajednička intervencija Bosne i Hercegovine i Crne Gore'.

Projekat financira Europska unija kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) u okviru Programa prekogranična suradnja Bosna i Hercegovina - Crna Gora. Ova inicijativa primarno je usmjerena ka zaštiti Hutovog blata u BiH i Tivatskih solila u Crnoj Gori, kao dijela Jadranskog migratornog puta.

Kampanja će biti realizirana 19. i 20. srpnja 2014. godine, na graničnom prijelazu Zubci-Sitnica, između Trebinja (BiH) i Herceg Novog (Crna Gora), uz suradnju sa Graničnom policijom obje države. Posjetiteljima će biti skrenuta pažnja na probleme vezane za borbu protiv krivolova, očuvanje ptičijih staništa ovog migratornog puta, uspostava watchdog inicijative, što su i glavni ciljevi ove kampanje.

Na graničnom prijelazu će se dobiti informacije o tome kako se može pomoći u zaštiti ptičijeg fonda, a sve uočene nepravilnosti prijaviti na stranici orniba.net. Do sada je na području Hutovog blata registrirano 249 vrsta ptica, stalno ili povremeno nastanjenih, od kojih su kao najugroženije identificirane mali vranac (Phalacrocorax carbo) i patka njorka (Aythya nyroca).

Na području Tivatskih Solila do danas je registrirano 113 vrsta ptica, a najugroženije su žličarka (Platalea leucorodia) i ždral (Grus grus).

Imajući u vidu da ptice ne znaju za granice, ORNIBA projekat obuhvata različite vidove prekogranične suradnje, čiji važan dio čini kampanja 'Ptice bez granica', kao i uspostava prekogranične mreže nevladinih organizacija koje se bave zaštitom okoliša, zajedničko učešće na treninzima i u kampanjama podizanja svijesti, te zajedničko prikupljanje i prezentiranje podataka tijekom konferencija, te kroz dokumente koji će pomoći u izradi Akcionog plana za zaštitu ptičijih vrsta ovog područja, što treba da bude krajnji cilj svih aktivnosti, navedeno je iz 'Oxfama'.

Kopirati
Drag cursor here to close