Yvette Lundy

Pripadnica francuskog Pokreta otpora umrla u 103. godini

Lundy je bila profesorica u školi tijekom okupacije, a radila je i u gradskoj vijećnici, što je posao koji joj je omogućio da se pridruži mreži otpora poznatoj kao Possum Escape Line.
Lifestyle / Flash | 04. 11. 2019. u 12:21 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: L / Yvette Lundy

Yvette Lundy, pripadnica francuskog Pokreta otpora koja je preživjela strahote nacističkih koncentracijskih logora nakon što je pomagala Židovima da pobjegnu iz okupirane Francuske, umrla je u dobi od 103 godine, priopćile su u nedjelju vlasti.

Najmlađa od sedmoro djece iz gospodarske obitelji u regiji Épernay, Lundy je bila profesorica u školi tijekom okupacije, a radila je i u gradskoj vijećnici, što je posao koji joj je omogućio da se pridruži mreži otpora poznatoj kao Possum Escape Line.

Od 1940. dobavljala je lažne dokumente za Židove, muškarce koji su bježali od nacističkog programa prisilnog rada STO u Njemačkoj, i izbjegle ratne zarobljenike koje je njen brat Georges krio na svojoj farmi.

Uhićena 1944.

Ali Gestapo ju je uhvatio u lipnju 1944., uhitivši Lundy, tada 28-godišnjakinju, u njenoj školi.

Bila je zatvorena u Ravensbrucku, nekih 80 kilometara sjeverno od Berlina, jedinom kampu rezerviranom za žene i djecu, piše AFP.

Lundy nikada neće zaboraviti dehumanizaciju koju je tamo doživjela od samog početka, kada je bila prisiljena skinuti se ispred SS policajaca.

'' Tijelo je golo, a mozak je paraliziran. Poput rupe ste, rupe u kojoj je velika praznina, a ako pogledate oko sebe praznina postaje sve veća'', rekla je Lundy.

U intervjuu u francuskom dnevnom listu Le Parisien 2009. godine, rekla je: "Nikada neću zaboraviti vriskove i plač u noći od žena koje su izgubile svoju djecu."

Teškoće će trajati skoro godinu dana dok Lundy ne bude poslana u radnu jedinicu Commando blizu Weimara - koju je ruska vojska oslobodila u travnju 1945. godine.

Čisto "čudo"

Prošlo je skoro 15 godina nakon Lundynog oslobođenja prije nego što je počela govoriti o svojim iskustvima, govoreći pred francuskim i njemačkim studentima.

Nikad se nije vratila u Ravensbruck, kazavši da je njen povratak u Francusku čisto "čudo".

Povodom njenog 100. rođendana odana joj je počast drugog najvišeg nivoa Legije časti, onu Velikog oficira.

Gradonačelnik Épernaya Franck Leroy rekao je na Facebooku da je Lundy "predstavljala čast Francuske u najmračnijim satima naše povijesti".

Leroy je pohvalio njenu "nevjerojatnu posvećenost dužnosti sjećanja".

Ona se "zalagala za francusko-njemačko pomirenje, što je smatrala izuzetno važnim", rekao je on.

Kopirati
Drag cursor here to close