Savjeti

Pravilna zaštita: Kako da ovog ljeta ne "izgorite" na suncu

Lifestyle / Flash | 01. 07. 2016. u 15:14 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kreme za sunčanje obično pružaju kraću i slabiju zaštitu od one kakvu vam obećavaju u reklamama, što znači da dugo izlaganje suncu nije preporučljivo ni u slučaju da nosite losion sa najvišim zaštitnim faktorom.

Ipak, postoji nekoliko načina da bar na neko vrijeme budete sigurni na suncu.

Odabir kreme

Birajte proizvode koji štite od obe vrste UV zračenja – UVA i UVB.

Na većini preparata naznačeni faktor zaštite odnosi se samo na UVB zračenje, pa bi trebalo da birate proizvode na kojima se eksplicitno navodi da štite od obe vrste zračenja.

Pošto pojedini izvještaji o zaštiti potrošača na Zapadu navode da čak 40 posto krema za sunčanje zapravo preuveličava faktor zaštite naznačen na pakovanju, magazin “Consumer Reports” preporučuje da birate preparate sa faktorom 40, kako biste povećali šanse da dobijete makar 30.

Izbjegavajte preparate na kojima je SPF označen većim brojem od pedeset, jer veći broj ne znači i da možete da provedete neograničeno vrijeme na suncu.

Nanošenje

Koristite kremu sa zaštitnim faktorom stalno, čak i kad je oblačno. Također, vodite računa da koristite dovoljne količine kreme.

Prosječna osoba trebala bi da upotrebi oko dvije žlice kreme, mlijeka ili losiona na svim izloženim dijelovima kože, a to je dva puta više od količine koju većina ljudi koristi, piše B92.

Nanesite kremu barem 15 do 30 minuta prije nego što izađete, a onda nanosite na svaka dva sata ili češće ako idete na plivanje.

Tražite hladovinu

Naravno, najbolji način da se zaštitite od opekotina i smanjite rizik od raka kože je da izbjegavate izlaganje suncu.

Stručnjaci preporučuju da nađete hladovinu ili ostanete kod kuće u razdoblju od deset do 14 sati, kada je zračenje najveće.

Kopirati
Drag cursor here to close