Tekstilna škola

Inkluzija na djelu: Individualni programi za učenike u Mostaru

Lifestyle / Flash | 12. 05. 2016. u 11:40 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Srednja tekstilna i poljoprivredna škola u Mostaru već pet godina provodi proces inkluzivne nastave za djecu s poteškoćama u razvoju.

U takozvanim ''specijalnim odjelima'', do sada su se obučavali polukvalificirani cvjećari. Prije četiri godine u ovu školu upisana je nova generacija od tri učenika s poteškoćama u razvoju, koji su pohađali nastavu za polukvalificirane krojače.

Na inicijativu uprave škole, pokrenut je projekt "Zajedničkim snagama do kvalitetnijeg obrazovanja" u suradnji Vijeća mladih grada Mostara i Udruženja mladih psihologa Mostar. Projekt ima za cilj kreiranje individualnih nastavnih programa za svakog učenika zasebno. Od siječnja do rujna 2016. godine, 13 učenika u prva dva razreda ove škole će biti obuhvaćeni ovim programom. Do sada su održane dvije edukacije za profesore škole, nakon kojih bi profesori sami mogli kreirati ove programe.

Arnela Memić, koordinatorica projekta za portal Diskriminacija.ba je detaljno pojasnila kako projekt funkcionira.

Individualni programi

"Kreiranje individualnog programa za svakog učenika je dokument koji se pravi prema obrascu odobrenom od strane Ministarstva znanosti, kulture i sporta HNŽ, te ćemo mi iz udruženja psihologa raditi s profesorima do kraja ove godine, kako bi oni već od naredne generacije učenika mogli sami kreirati ove individualne programe."

Inkluzija se u ovoj školi provodi na način da učenici koji pohađaju nastavu po posebno kreiranom programu provode slobodno vrijeme i sudjeluju u izvannastavnim aktivnostima s učenicima koji pohađaju nastavu prema redovnom programu. Kako su za Diskriminaciju rekli iz Udruženja mladih psihologa, i prema informacijama iz uprave škole, učenici iz S odjeljenja se druže sa svim učenicima škole. Predrasude imaju učenici koji ne idu u Srednju tekstilnu i poljoprivrednu školu, te nisu imali priliku da se upoznaju s ovom djecom. Kontakt koji je omogućen u ovoj školi doprinosi prihvaćanju djece s poteškoćama u razvoju, te kreiranju pozitivne atmosfere.
"Nažalost, ovi učenici su prinuđeni upisati ovu školu, jer u drugim školama ne postoje prilagođeni programi. Naravno, pozitivna je stvar što djeca imaju mogućnost obrazovanja! Iako stječu zvanje polukvalificiranog krojača, i imaju mogućnost prijavljivanja na Biro za zapošljavanje, većina njih se ne zapošljava nakon završene škole", ističe Arnela.

Diskriminacija je posjetila i Srednju tekstilnu i poljoprivrednu školu, gdje su razgovarali s učenicima i upravom škole.

Zahida Pintul iz Konjica je učenica trećeg razreda ove škole i pohađa nastavu prema prilagođenom programu. Pokazala nam je odjeću koju je skrojila, te nam je rekla da će nakon završenog trećeg razreda upisati i četvrti kako bi stekla zvanje tehničara. Također, rekla nam je da je mnogo uzbuđena zbog priredbe za Dan škole na kojoj recitira pjesmu. Osim recitatorske, uključena je i u sekciju mladi dizajneri, te je dio dramske grupe. Rekla je i da se druži sa svim učenicima škole, te da ima nekoliko dobrih prijatelja i prijateljica, te je uz smijeh pogledala u profesoricu Dženanu koja je bila tu i pohvalila njen rad.

Bez podrške

"Mi nemamo podršku ni od koga. Možda je i naša greška, jer se mi ne javljamo nikome, ne kukamo, što kažu. Ministarstvo je bilo upoznato, pedagoški zavod je bio upućen da mi imamo učenike s poteškoćama u razvoju, ali nikada od njih nismo dobili službeni upit kako da radimo. Jedino što smo dobili su uvjeti o potrebnoj dokumentaciji za upis u školu", riječi su Zahidine profesorice, Đenane Peco, profesorice teoretske nastave iz stručnih predmeta.

Tri profesora i šest profesorica koji rade s ovom djecom samostalno uče o tome kako im pristupiti, razgovarati i raditi s njima.

"Meni nije problem njima ispredavati lekciju, nije mi problem pripremiti slike i bojice te ostale potrebne materijale, ali ne znam je li to pravi put. Ova suradnja s mladim psiholozima je, mislim, pravi put", kaže profesorica Peco, te nastavlja: "Ako dijete taj dan ne želi pisati, ne treba ga siliti. Ako taj dan plače, ja ga moram smiriti. Iako smo se brinuli kako će biti prihvaćeni od strane ostale djece, mislim da djeca s poteškoćama u razvoju imaju mnogo veći senzibilitet nego što mi mislimo. Znalo mi se dogoditi da učenik mene ne posluša, ali posluša na hodniku škole svog prijatelja. Vršnjaci su ipak vršnjaci, i na tome trebamo inzistirati."

Prema riječima profesorice Peco, zbornica igra veliku ulogu u kreiranju individualnih programa za svakog/u učenika/cu zasebno. Razmjena iskustava je veoma bitna, te profesori u svojim privatnim razgovorima razmjenjuju mišljenja o svakom od njih, te na osnovu toga i uputa koje dobivaju, unapređuju svoj rad s djecom.

Poštivanje razlika

Jedan od principa na kojima se zasniva obrazovni proces, a od koga je važno polaziti u koncipiranju nastave je poštivanje individualnih razlika među učenicima u pogledu načina učenja i brzine napredovanja. Ove razlike proizlaze iz različitosti učenika u pogledu njihovog tjelesnog razvoja, spoznajnih i drugih sposobnosti, emocionalnog doživljavanja, karakteristika i njihove motivacije i zanimanja. Da bi se te razlike poštovale, neophodno je da se nastava prilagodi individualnim karakteristikama, potrebama i zanimanjima svakog/e učenika/ce. Upravo je to cilj ovog projekta - unaprijediti uvjete za inkluzivno obrazovanje s posebnim naglaskom na poštivanje različitosti i društvene kohezije u školama koje pohađaju marginalizirane grupe poput djece sa poteškoćama u razvoju.

"Osim dijela u kojem ih mi obučavamo za krojače, meni je također mnogo bitno i to da razvijamo njihove socijalne vještine. Ne mogu vam opisati sreću kada me djeca koja putuju autobusima u školu, dočekaju ispred škole u 7:30 ujutro i požele mi dobro jutro i pitaju kako sam", završava profesorica Peco.

Kopirati
Drag cursor here to close