Dobar za sve

Đumbir - ljekoviti korijen protiv mučnina i prehlada

Lifestyle / Flash | 02. 03. 2016. u 07:50 D.K

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Đumbir je jedan od najčešće konzumiranih prehrambenih začina na svijetu. Sadrži mnoge bioaktivne komponente za koje se vjeruje da imaju razne farmakološke i fiziološke benefite. Koristi se već tisućama godina za liječenje mnogih bolesti, kao što su:prehlade, mučnine artritis, migrena, visokog krvnog tlaka piše building-body.com

Ljekovita, kemijska i farmakološka svojstva đumbira se opsežno istražuju. Koristi se u brojnim oblicima, uključujući svježi, sušeni, kiseli, kristalizirani, kandirani i prahu. Okus je pomalo ljut i lagano sladak, s jakom aromom.

Današnje ime Ginger (Đumbir) dolazi s Bliskog engleskom gingivere, ali ovaj začin datira više od 3000 godina iz sanskrtske riječi srngaveram što znači “rog korijen”, na temelju svog izgleda. U grčkom zingiberis, a na latinskom zinziberi.

Kako bi osjetili razna pozitivna svojstva konzumacije đumbira, preporuča se redovit dnevni unos od 250 mg do 4.8 g.

Đumbir je jedan od najistraživanijih začina i mnoga istraživanja dokazuju njegovu korisnost dok neka istraživanja navode da su potrebna detaljnija ispitivanja.

 

Jaka antioksidativna svojstva – sadrži vrlo visoku razinu (3,85 mmol na 100 g) antioksidanata. Brojna istraživanja pokazuju da smanjuje oksidativni stres uzrokovan starenjem organizma.

Protuupalna svojstva – smanjuje upale, oticanja i bolove. Neka istraživanja dokazuju povezanost konzumacije đumbira i smanjena upale uzrokovane osteoartritisom i reumatoidnim artritisom. Dvostruko slijepa istraživanja su pokazala da je đumbir (250 mg kapsule) učinkovit kao i nesteroidni protuupalni lijekovi (ibuprofen 400 mg).

Protiv mučnine i povraćanja – U dozama od 1 do 1.5 grama, učinkovit je kod smanjenja ili suzbijanja jutarnjih mučnina kod trudnica. Također je učinkovitiji od nekih lijekova (dramamine) kod smanjenja mučnine prilikom vožnje.

Antikancerogena svojstva – Osim što pomaže u borbi provit mučnine tijekom kemoterapije, uz klasičnu terapiju pomaže u smanjivanju kancerogenih stanica i usporavanju ili sprječavaju rasta tumora.

Prevencija kardiovaskularnih bolesti – Dok sva istraživanja pokazuju pozitivne rezultate prilikom testiranja na životinjama, na ljudima neka istraživanja daju pozitivne rezultate dok druga ne pokazuju nikakvu poveznost. Međutim, puno je više pozitivnih pa tako i ono da đumbir u kapsulama (3 puta po 1g dnevno) značajno smanjuje razinu lošeg kolesterola. Đumbir sadrži snažne spojeve koji mogu smanjiti ili čak izlječiti alergijske reakcije. Naručito su dobri rezultati kod oboljelih od astme.

Odličan za diabetičare – redovita konzumacija ove biljke može poboljšati kontrolu glukoze u krvi i inzulinsku osjetljivost što je jako bitno za ovaj tip bolesnika.

Pozitvne korelacije u lječenju demencije i Alzheimera – Iako mehanizam djelovanja još nije u potpunosti jasan, istraživanja navode na zaključak da osobe koje redovito konzumiraju đumbir pokazuju manju učestalost oboljevanja od ovih bolesti ili smanjenje simptoma kod već oboljelih.

Odličan za crijeva – Pogotovo za osobe oboljele od raznih upalnih bolesti crijeva kao što su Ulcerozni kolitis, Crohnova bolest, Iritabilni sindrom, ili imaju probleme sa probavom hrane i nadutosti.

Smanjuje bol – Svi oni koji se bave nekim oblikom tjelesne aktivnosti evo radosne vijesti za vas. Redovita konzumacija ovog začina (2g dnevno) smanjuje bolove u mišićima uzrokovane tjelesnim vježbanjem za čak 25%. Drugim riječima, ova namirnica omogućuje brži i bolji oporavak. Također pomaže i kod smanjenja bolova tijekom mensturacije ukoliko se konzumira 1g praha dnevno u prva tri dana menstruacije.

Iako klasična medicina kroz istraživanja ne potvrđuje sva navedena svojstva đumbira, praktična iskustva velikog broja ljudi govore suprotno. S obzirom da je konzumacija ove biljke prilično sigurna ukoliko se pravilno koristi, nemamo ništa za izgubiti ukoliko probamo i sami se uvjerimo.

Za kraj je bitno naglasiti da je puno važnija redovita konzumacija ove namirnice, nego količina koju konzumiramo,stoga je treba implementirati u svakodnevni plan i program prehrane pa zdravstvena korist sigurno neće izostati.

 

Kopirati
Drag cursor here to close