Sjednica

Sabor IZ u BiH: Rezolucija o neophodnosti očuvanja mira

''Muslimani u Bosni i Hercegovini, kao autohtoni Europljani, danas predstavljaju ogledalo Europe na kojem se zrcali njena vjerodostojnost u slijeđenju najviših univerzalnih i vlastitih vrijednosti i vjerodostojnost njenog humanističkog naslijeđa''
Kultura / Vjera | 27. 12. 2021. u 16:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini usvojio je, na redovnoj sjednici, Rezoluciju o neophodnosti očuvanja mira u Bosni i Hercegovini i državne suverenosti i cjelovitosti Bosne i Hercegovine.

''Bosna i Hercegovina afirmirala se, tijekom višestoljetne povijesti, kao posebna državna, politička, društvena i kulturološka činjenica. Povijesne obavijesti potvrđuju njen zaseban razvoj u različitim oblastima državnog i društvenog života, duhovnosti, kulture i umjetnosti, zahvaljujući čemu se profilirao osebujan bosanskohercegovački identitet, kao sastavni dio šireg europskog povijesnog i kulturnog identiteta. Potvrđujući svoju vitalnost i snagu, naša država je nadživjela sve domaće i međunarodne krize i potrese i stekla puno pravo da se razvija kao slobodna država u zajedništvu i suradnji s drugim europskim državama, doprinoseći općim vrijednostima mira, stabilnosti i napretka u svijetu.

Zabrinutost

U posljednje vrijeme sa zabrinutošću pratimo tendencije u domaćoj i međunarodnoj politici koje nas, na krilima destruktivnih ideja šovinizma, ksenofobije, te nacionalne i vjerske segregacije, suočavaju s prijetnjom novih sukoba i podjela, kao i poništenja svih tekovina mira i napretka koje je ova država ostvarila u posljednjih četvrt stoljeća. Neodgovorni pojedinci i skupine u državi i okruženju podstiču nepovjerenje i nesnošljivost među narodima i građanima Bosne i Hercegovine, šire retoriku i vode politiku koja bi ovu državu mogla pretvoriti u konfliktno područje, a njene stanovnike lišiti elementarnog prava da žive u slobodi, bez straha od novih sukoba i stradanja.

Sastavni dio te retorike su već viđeni napori na stigmatizaciji i dehumanizaciji bosanskohercegovačkih muslimana-Bošnjaka, kao naroda čiji se svjetonazor nastoji prikazati nespojivim s naslijeđem i vrijednostima suvremene Europe. Takvo djelovanje ima cilj da proizvede vjersku netrpeljivost prema muslimanima u europskim diplomatskim središtima i u široj javnosti, kao podlogu za pribavljanje podrške politici razbijanja Bosne i Hercegovine, suverene i teritorijalno cjelovite države.

Zlonamjernu tezu o tzv. muslimanskoj prijetnji najbolje demantira nepodijeljena privrženost bosanskohercegovačkih muslimana europskim i univerzalnim ljudskim i civilizacijskim vrijednostima i idealima, posvjedočena i u najtežim uvjetima života pod oružanom agresijom i u miru, poslije proživljenog genocida. Ta insinuacija služi kao podloga za nove atake na Bosnu i Hercegovinu i kao pogonsko gorivo za jačanje i širenje ekstremizma, islamofobije i drugih nasrtaja na slobodu, toleranciju i pluralističko biće naše domovine.

Muslimani u Bosni i Hercegovini, kao autohtoni Europljani, danas predstavljaju ogledalo Europe na kojem se zrcali njena vjerodostojnost u slijeđenju najviših univerzalnih i vlastitih vrijednosti i vjerodostojnost njenog humanističkog naslijeđa - navodi se.

Pozivaju dobronamjerne ljude u Bosni i Hercegovini, bez obzira na političke, nacionalne, vjerske i druge razlike, da učine maksimalan napor na očuvanju naša dva zajednička dobra - mir i državu, kao garancije života dostojnog čovjeka naših građana i naroda.

Miran i dostojanstven život

''Od odgovornih političkih ličnosti u zemlji, njenom susjedstvu i u svijetu očekujemo i tražimo da poštuju interese velike većine građana ove zemlje, kojima nije ni do kakvih novih sukoba i podjela, ni do kakvih političkih zapleta i kriza koje nas vraćaju u prošlost, već isključivo do mirnog i dostojanstvenog života, kakvog žive građani u zemljama Europe i naprednog svijeta. Neka naročito poštuju interese mladih ljudi i dolazećih pokoljenja ove zemlje.

Tražimo od Europske unije da Bosni i Hercegovini u najskorije vrijeme dodijeli kandidatski status; od NATO-a ubrzanje procesa pristupanja Alijansi, a od Vijeća sigurnosti UN-a da kontinuirano produžava i ojačava mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini, u cilju osiguranja mira i stabilnosti.

Dvadeset i šest godina od potpisivanja Daytonskog mirovnog ugovora, bez obzira na sve poteškoće, izazove i krize na koje Bosna i Hercegovina nailazi na putu svog suvremenog razvoja, neophodno je uvijek imati u vidu kontinuitet posebnosti i bogatstvo naslijeđa koje ova zemlja i njeni narodi i građani baštine, kao garanciju, podlogu i poticaj u njihovom modernom političkom, društvenom i kulturnom životu. Opredijeljena ka punopravnom članstvu u NATO savezu i Europskoj uniji, Bosna i Hercegovina, kao cjelovita i demokratska država, ima povijesne, političke, kulturne, ekonomske i sve druge pretpostavke za autentičnu i kreativnu ulogu u europskoj obitelji zemalja i naroda u XXI stoljeću'' - ističe se, priopćila je MINA.

Kopirati
Drag cursor here to close