Autorice Nevenke Tromp

U Mostaru predstavljena knjiga ''Smrt u Haagu - Nezavršeno suđenje Slobodanu Miloševiću''

Na predstavljanju ovog djela, govorio je i posebni gost - Geoffrey Nice, britanski tužitelj.
Kultura / Knjige | 28. 06. 2019. u 22:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Knjiga ''Smrt u Haagu - Nezavršeno suđenje Slobodanu Miloševiću'', autorice Nevenke Tromp, inače bivše djelatnice Međunarodnog suda pravde u Haagu, predstavljena je u petak navečer u mostarskom Centru za kulturu u okviru ''Mostarskog ljeta''.

Na predstavljanju ovog djela, govorio je i posebni gost  - Geoffrey Nice, britanski tužitelj i sveučilišni profesor koji je na Haaškom sudu vodio postupak protiv Slobodana Miloševića.

Foto: Bljesak.info / Predstavljena knjiga Nevenke Tromp

Knjiga se bavi trima temama: pokušava rekonstruirati što ta arhiva govori o Miloševiću kao političkom vođi; o ideologiji koja je  prethodila formuliranju plana; i o kriminalnosti plana Miloševićeve politike od 1991. do 1999. godine. Tromp je kazala kako smatra da je ova knjiga vrlo zanimlivo štivo i  za građane BiH i sve druge s područja bivše Jugoslavije, ali svakako i  studentima i mladim generacijama koje ipak trebaju početi od nekih  najfundamentalnijih saznanja i o ratovima, ali i o radu Tribunala koji je  na veliki način utjecao na to što se u ovom trenutku misli i zna o tom  ratu.

Foto: Bljesak.info / Predstavljena knjiga Nevenke Tromp

''Smrt Slobodana Miloševića je ustvari prekinula najvažnije suđenje na  Tribunalu, a zakinula je time, ne samo žrtve nego i one u Srbiji koji su  se desetljećima borili protiv tog režima koji je i njima činio zlo. Ono  što je najvažnije u tome je što nema presude za Slobodana Miloševića,  što je ustvari država Srbija izbjegla dogovornost za ono što je on činio  kao predsjednik te države. Drugim riječima da je došlo do presude i da  je on kao predsjednik Srbije proglašen krivim za genocid u BiH onda bi  tužba BiH protiv Srbije na Međunarodnom sudu pravde bila sasvim  drugačija.

Ovako, ovo suđenje je prekinulo taj neki kontinuitet od  pojedinca i pojedinačne odgovornosti do kolektivne, pa do državne  odgovornosti i to je Srbija na jedan fantastičan način iskoristila i s  pravom mogu sada reći da nemaju presuda niti za pojedince koji su vodili srpsku politiku '90-tih, ali i da nema te državne odgovornosti Srbije za genocid u BiH i to se sada vidi u posttranzicijskim narativima gdje Srbija traži i historijsku satisfakciju i zato sada imamo ove komisije za ispitivanje činjenica u Sarajevu i Srebrenici vode tome da Srbija traži pomilovanje'', kazala je Tromp.

Foto: Bljesak.info / Nevenka Tromp

Ona je dodala da njezina knjiga govori o tome da nije bilo presude za Miloševića jer je umro, ali svi dokazi koje su sakupili i postoje u toj arhivi Tribunala ustvari naslućuju nešto sasvim drugo.

''On nije bio predsjednik države zbog toga što ga je njegova žena stavila na to mjesto. On je bio predsjednik te države gotovo deset godina i ako se narod nije slagao s tom politikom trebali su prestati glasati za njega. Ali, to je bio jedan veliki konsenzus osvajačkih ratova Srbije u postjugoslovenskom razdoblju gdje su se trebale širiti granice Srbije usprkos tome što su znali da se to može dogoditi samo zločinima, koji su apsolutno kulminirali na području BiH. Moja knjiga i nije toliko drastična u svojim zaključcima, ali mislim da  na jedan neutralan način destilira sve te faktičke stvari preko dokaza, izjava svjedoka, video materijala da bude jasno koliko je taj slučaj Milošević pokazao i individualnu i kolektivnu i državnu odgovornost i njihovu vezu'', istaknula je Tromp.

Sir Geoffrey Nice je uputio riječi pohvale za djelo dr. Nevenke Tromp  naglasivši, između ostalog, da je to unikatna knjiga izučavanja bogatog  arhiva, iz kojeg je autorica uspjela izvući ključno i to predstaviti u knjizi.

Foto: Bljesak.info / sir Geoffrey Nice

''Ova knjiga će stajati kao čuvar istine, za pomoć svim žrtvama'', naveo je Sir Geoffrey Nice. Kazao je kako pravda na Balkanu vjerojatno nije zadovoljena.

''Pojedinačni slučajevi koji su bili zadovoljavajuće vođeni i koji su  doveli do nekog rješenja za neke žrtve, a žrtve su po mom viđenju na  prvom mjestu bilo koje agende. U mnogim slučajevima se nije sudilo uopće, a ima slučajeva u kojima se sudilo, a u koje se miješalo od strane međunarodnih snaga. Tako da cijela priča nije isplivala na površinu. Tako da je odgovor na to pitanje, u određenoj mjeri da, a u određenoj mjeri ne'', kazao je Nice.

Kopirati
Drag cursor here to close