Mostar

Predstavljeno ''Trganje'' - roman o djetinjstvu na selu u koje rat dolazi kao proljeće

Kaplan je rekao da je ''Traganje'' roman o djetinjstvu na selu u koje rat dolazi kao proljeće, dodavši da je to vrijeme kad se otopi snijeg i onda vidimo sve ono što je prekrivao.
Kultura / Knjige | 26. 04. 2018. u 20:55 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Roman ''Trganje'' autora Almina Kaplana predstavljen je u četvrtak navečer u Omladinskom kulturnom centru Abrašević  u Mostaru.

Uz autora, u predstavljanju su sudjelovali književnici Srđan Gavrilović i Adnan Žetica.

Roman Trganje objavila je izdavačka kuća Synopsis i za kratko vrijeme privukao je veliku pozornost kritičara prije svega zahvaljujući izuzetnom stilu pripovijedanja i temama koje su posve neobične i uveliko nadilaze uobičajenu književnu produkciju u Bosni i Hercegovini, ali i regiji.

Zbog toga je Miljenko Jergović za Kaplana rekao da je nesumnjiv dobitak svome čitatelju te da je pisac ''neke druge Hercegovine... Tih i precizan pisac, jedan od onih koji su istodobno i kovačevskog i kiševskog roda, toliko tih da su ga rado i spremno prečuli i previdjeli, pa ga onda nisu ni čitali.  Za Almina Kaplana to, međutim, nije ni važno. On je pisac koji neće ovisiti od interesa publike, od telala i od telalbaša, koji će, prolazeći čaršijom, oglašavati tko je ove godine naš najbolji književnik.''

U ozračju ''jednostavne nomenklature'' kako je Adnan Žetica okarakterizirao Kaplanov roman, prema mišljenju Amile Kahrović Posavljak ima svijeta ''za koji nismo ni znali da postoji jer u poslijeratnoj književnosti nije ni ispričan – svijeta dalekog hercegovačkoga sela, ima autentične priče jasno i temeljito ispisane u maniri u kojoj je o zaboravljenome balkanskom kršu i selima koja nikoga ne zanimaju pisao Mirko Kovač.''

A sve to svjedoči onome što je Josip Mlakić nazvao nesumnjivom Kaplanovom spisateljskom zrelošću.

Kaplan je rekao da je ''Traganje'' roman o djetinjstvu na selu u koje rat dolazi kao proljeće, dodavši da je to vrijeme kad se otopi snijeg i onda vidimo sve ono što je prekrivao.

'''Moglo bi se reći i da je to knjiga o jednom vremenu, točnije o onim nesretnim devedesetim koje nikako da prođu... Važno je reći i da je to roman o svijetu prosijanom dječjim očima, o svijetu koji je po mnogo čemu nedovršen ali u kojem se lako primi i raste, recimo, nacionalizam... Teško je govoriti i misliti o vlastitom tekstu, pogotovo kad je riječ o knjizi koju si toliko puta pokušao napisati'', rekao je Kaplan. 

Kopirati
Drag cursor here to close