Sve je teže

Život umirovljenika s najnižim primanjima: Neimaština nas ubija

Goraždanin Safet Kadrić ima 81 godinu i jedva krpi kraj s krajem. Kaže da, iako je zagazio u deveto desetljeće, sve više razmišlja o odlasku iz BiH.
Gospodarstvo / Novac | 10. 08. 2020. u 09:47 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dok je sva pažnja usmjerena na pandemiju koronavirusa, zdravstvo i izvještaje o broju oboljelih i umrlih, životni artikli gotovo iz dana u dan poskupljuju.

Rast troškova života sa svojim skromnim primanjima najviše osjete umirovljenici, kojima nije jasno kako se dopušta bogaćenje pojedinaca dok većina razmišlja kako da preživi od petog do petog u mjesecu.

Silne dažbine

Goraždanin Safet Kadrić ima 81 godinu i jedva krpi kraj s krajem. Kaže da, iako je zagazio u deveto desetljeće, sve više razmišlja o odlasku iz BiH.

Pročitajte još

''Stisnulo nas je, umirovljenike pogotovo. Sa svake strane nas guši. Ja dva puta dnevno jedem, nemam za više i bolje. Umirovljenici prvi plate silne dažbine koje su nam natovarile vlasti, pa onda što nam ostane za čorbu, kruh i krompir, da bismo mogli preživjeti'', govori ogorčeni Kadrić za Avaz.

Gdje god krene, objašnjava, sačeka ga neki porez, od onog na kuću u kojoj živi pa do brojnih nameta pri registraciji auta.

''Stotinu đavola moraš platiti. Sad smo mi puka sirotinja, bijeda. Da mi nije djece, ja bih crk'o od gladi. To je sramota. I predsjednika, i ministara u kantonu, i svih redom'', kaže Kadrić.

Rešad Sijerčić poskupljenja primjećuje svakodnevno, posebno prehrambenih artikala.

''To ne može nitko obuzdati. Sramotno je da, kad ljudi nemaju plaće, ništa, oni dižu cijene. Pogledajte samo voće, kad je jabuka bila 3 ili 4 marke? Od korone bismo se nekako i spasili, ali ovi su gori od korone'', kaže Sijerčić.

Kritično stanje

Predsjednik Udruženja umirovljenika u Goraždu Suljo Bekan kaže da čak i PVC zaštitne maske iz tvornice u Goraždu izlaze po cijeni od marku i po, a u prodavnicama koštaju tri i više maraka.

''Najavljeno povećanje mirovina od 2,8 posto je beznačajno jer je više od 60 posto umirovljenika u stanju socijalne potrebe. Na ivici gladi su i oni s većim primanjima, a o onima koji ih nemaju nikako da i ne govorim'', ističe Bekan.

Prije pandemije umirovljenici su živjeli teško, sada je situacija kritična, a svi najavljuju da će jesen biti još teža.

''Ako vam kažem da u Goraždu minimalnu mirovinu prima 3.177 umirovljenika ili 52,7 posto od ukupnog broja, sve vam je jasno. Korona je iskorištena i za bogaćenje pojedinaca. Zato su umirovljenici u teškoj situaciji'', ističe Bekan.

Bekan je i član Upravnog odbora Saveza udruženja umirovljenika FBiH. Situacija je, kaže, slična u cijeloj FBiH.

Poručuje da teret krize ne mogu nositi samo najsiromašnije grupe građana.

Kopirati
Drag cursor here to close