I u do sad najjeftinijoj Semberiji

VIDEO | Brašno je već poskupjelo, a uskoro će i kruh

Građani Bijeljine još kupuju kruh, koji je, u odnosu na Sarajevo, Banja Luku ili Tuzlu, gdje vekna ide i do 2,5 marke, jeftiniji i za 20 posto.
Gospodarstvo / Novac | 04. 02. 2025. u 08:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

I dok se traži rješenje za provođenje uredbe o minimalnoj plaći, građani sve glasnije bojkotiraju trgovine i zahtijevaju snižavanje cijena, stiže najava o novom rastu cijena u Bosni i Hercegovini - poskupljenju kruha.

Cijene brašna

Za drugu polovicu veljače poskupljenje su najavili pekari u Semberiji, gdje je kruh trenutno najjeftiniji u Republici Srpskoj. S druge strane, u siječnju je poskupjelo i brašno, a mlinari ne isključuju mogućnost da cijena nastavi rasti.

Iako najavljeno za prvi veljače, poskupljenje kruha, barem u Semberiji, pomjereno je za drugu polovicu mjeseca. Kruh bi trebao poskupjeti od 10 do 15 posto, ali točan iznos poskupljenja bit će poznat poslije 20. veljače.

Video: Poskupljenje hljeba u drugoj polovini februara

"Još nije poskupio, trebalo je prvog veljače, ali mi smo to prolongirali za 20-ak dana, mi moramo pokriti novonastale troškove. Ono što je najveći problem je ovo najavljeno poskupljenje poreza i doprinosa i znamo da je najveće opterećenje plaće radnika u formiranju cijene pekarskih proizvoda", kazao je predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina Radenko Pelemiš.

Građani Bijeljine još kupuju kruh, koji je, u odnosu na Sarajevo, Banja Luku ili Tuzlu, gdje vekna ide i do 2,5 marke, jeftiniji i za 20 posto. S druge strane, mlinari su cijene brašna već korigirali početkom ove godine. I to nije kraj, piše BHRT

Računica

"Konkretno u siječnju mjesecu je vreća brašna od 25 kg poskupjela s 22 KM na 22,5, za pola marke. Pšenica skače, cijene rada su otišle, gorivo otišlo, sve jedno po jedno ide, ali još nismo izveli računicu koliko to poskupljenje treba da izađe. I ako bude dolazilo do poskupljenja dolazit će postupno", pojasnio je predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske Zoran Kos.

Za građane je i postojeća cijena kruha previsoka.

Nezadovoljni su i poljoprivrednici, koji su u jesenjoj sjetvi zasijali 20% manje pšenice.

"Uvijek je problem s cijenom i uvijek je problem s proizvođačima, zašto? Zato što se špekulira i nema države da stane iza nas, a na kraju ceh će platiti građani", stava je Savo Bakajlić iz Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice.

U lancu od livade do trpeze, na kraju, nitko nije zadovoljan. Dok građani odmahuju rukom i džepovi se prazne, ni nadležni ne poduzimaju mnogo.

Kopirati
Drag cursor here to close