Najjeftiniji u Europi

Novčanici tanki i za najjeftinije meso

Gospodarstvo / Novac | 25. 08. 2017. u 06:48 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Cijene mesa u Bosni i Hercegovini su prošle godine za 33,5 posto bile niže u odnosu na prosjek Europske unije i među najnižima su u Europi, pokazuju posljednji podaci koje je objavila Statistička kancelarija Europske unije (EUROSTAT).

Meso je do deset posto u odnosu na cijene u BiH jeftinije u susjednoj Crnoj Gori, Srbiji i Makedoniji, kao i u Poljskoj, čije je meso najjeftinije u Europi, a cijene su niže 47 posto od prosjeka EU., prenose Nezavisne.novine.

Najskuplje meso u cijeloj Europi uvjerljivo je u Švicarskoj, gdje je za čak 157 posto iznad prosjeka. Sljedeće najskuplje, ali daleko ispod nje su Island (58,3 posto iznad prosjeka), Norveška (57,8), Danska (39,2) i Austrija, gdje je meso u odnosu na ostatak Starog kontinenta skuplje za 37,2 posto.

Najviše cijene mesa u zemljama EU ima Danska, i to za skoro 40 procenata iznad prosjeka bloka, a najniže već spomenuta Poljska.

Susjedna Hrvatska svrstala se u red onih zemalja u kojima je meso jeftinije u odnosu na prosjek i to za 22 posto. Prethodno istraživanje koje je sprovela kompanija "Caterwings" potvrdilo je da Švicarska ima najviše cijene mesa na cijelom svijetu, pri čemu je kilogram junetine u toj zemlji plaćan 49,68 dolara, što je za skoro 150 posto iznad svjetskog prosjeka. S druge strane, nekvalificirani radnik u Švicarskoj mora raditi samo 3,1 sat da bi mogao da kupi kilogram mesa, dok je, primjera radi, u Indoneziji potrebno 23,6 sati za kilogram junetine, koji u toj zemlji košta 9,01 dolar. Sličnu računicu izveli smo i za BiH, u kojoj je prosječna plata za prošli mjesec iznosila 851 konvertibilnu marku, pod pretpostavkom da je bilo 25 radnih dana.

U konačnom zbroju, našem radniku je bilo potrebno oko tri sata da zaradi kilogram junećeg mesa, što je slično kao i u najskupljoj zemlji na svijetu. Koliko je mala kupovna moć u BiH, najbolje pokazuje primjer Poljske, u kojoj je meso najjeftinije u cijeloj Europi, a prosječna plata iznosi 1.460 maraka. U udruženju za zaštitu potrošača "Don" iz Prijedora kažu da, bez obzira na činjenicu da je meso među najjeftinijim u Europi, treba imati u vidu i to da je i standard građana među najnižim na starom kontinentu.

"Meso, i pored toga što je najjeftinije, kod naših sugrađana nije svakodnevno na trpezi, a kod pojedinih korisnika u stanju socijalne potrebe je možda na listi snova. Potrebno je odvojiti dobar dio primanja kako bi se ono moglo svakodnevno konzumirati", kazao je Zoran Petoš, iz ovog udruženja. Ipak, smatra kako građani po aktualnim cijenama mogu dobiti kvalitetu. "Međutim, prije toga se moraju dobro raspitati o rokovima trajanja i porijeklu, gledati njegovu boju i čitati deklaracije, jer odranije postoje priče o mesu sumnjivog kvaliteta kod nas. Zbog svega preporučujemo građanima da kupuju meso od domaćih proizvođača, bez obzira na to ako je ono nekada za koju marku skuplje", zaključio je Petoš.

Kopirati
Drag cursor here to close