Problemi

Apple izgubio bilijun dolara tržišne vrijednosti

Nakon Amazona koji je prvi zabilježio minus od bilijun dolara, sada je u sličnoj situaciji i Apple, iako je njihova tržišna vrijednost i dalje blizu 2 bilijuna dolara.
Gospodarstvo / Novac | 04. 01. 2023. u 12:23 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Početkom prošle godine, nešto više od godinu dana od kada je tržišna vrijednost Applea premašila 2 bilijuna dolara, vrijednost ove kompanije dosegla je čak - 3 bilijuna dolara.

Bio je to rezultat odličnih poslovnih rezultata ostvarenih tijekom pandemije kada je potražnja za telefonima, tabletima, računalima te IT uslugama bila na vrhuncu.

No, naravno, tako velika potražnja nije se mogla nastaviti, a pojavili su se i brojni drugi problemi - od inflacije, problema s energentima te rata u Ukrajini, što se onda odrazilo i na stanje na burzi. Već smo pisali o situaciji s nekim velikih tehnoloških kompanija, javlja Zimo.

Meta, čija je tržišna vrijednost bila veća od bilijun dolara, sada vrijedi manje od 330 milijardi dolara, a slično je i s Teslom čija je vrijednost trenutačno za desetak milijardi dolara veća od Mete, a nedavno je bila veća od bilijuna.

Ilustracija: Bljesak.info / Apple u problemima?

U problemima je i Amazon koji je nedavno zabilježio jedan neslavan rekord. Naime, postao je prva javna kompanija koja je izgubila više od bilijun dolara tržišne vrijednosti.

Od ovog tjedna Amazon više nije jedina kompanija koja je ostvarila taj rekord, već im se pridružio i - Apple. Naime, ovog tjedna tržišna vrijednost Cookove tvrtke spustila se ispod 2 bilijuna dolara (1,99 bilijuna), što znači da je tijekom godine dana zabilježen pad veći od bilijun dolara.

Razlozi za pad cijene dionice Applea su višestruki - od spomenutih problema s kojima se suočavaju sve kompanije pa do problema s isporukama iPhonea 14 Pro tijekom posljednjeg kvartala.

Podsjetimo, zbog situacije u kineskim tvornicama smanjena je proizvodnja iPhonea tako da Apple nije uspio isporučiti željeni broj telefona kupcima.

Prema posljednjim podacima Trendforecea, analitičke kompanije koja prati opskrbne lance, isporuke iPhonea u posljednjem su kvartalu smanjene za čak 22 posto, a iz Applea su obavijestili i svoje partnere da smanje proizvodnju komponenata i za druge proizvode poput AirPodsa, Apple Watcha i prijenosnih računala.

 

Kopirati
Drag cursor here to close