Poslovne prilike

U Pakistanu ne znaju da je rat u BiH završio

Gospodarstvo / Flash | 29. 06. 2014. u 11:28 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Suradnja Bosne i Hercegovine s velikom azijskom zemljom Pakistanom nudi brojne mogućnosti na ekonomskom i drugim poljima.

U razgovoru za Agenciju Fena veleposlanik BiH u ovoj zemlji Nedim Makarević kaže da je Pakistan veoma prijateljski nastrojen prema BiH, ali još u fokus stavljaju riječi "rat", "Alija", a neki čak ne znaju da je rat u BiH završen.

''Moja je vizija da pospješim bilateralne odnose u svakom pogledu, prvenstveno ekonomskom. U ekonomskom smislu se jako mnogo može uraditi'', kazao je Makarević.

Naime, ovog tjedna u Sarajevu je na njegovu inicijativu organiziran susret s potencijalnim pakistanskim investitorima, a pakistanski gospodarstvenici su i na Sarajevo Bussines Forumu. Kao rezultat tih aktivnosti u BiH su već otvorene dvije pakistanske firme.

Veleposlanik Makarević navodi da su u Pakistanu potpuno drugačiji uvjeti privređivanja nego u BiH.

''Imaju ogromnan potencijal radne snage koja samo čeka da bude uposlena, a pritom da radi za minimalnu zaradu. Nemaju problem radne snage, nego s izvoznim kvotama u zapadne zemlje'', kazao je.

Zato naglašava da je šansa BiH to što je u Europi, a još se vodi kao postratna zemlja i ima mnoge beneficije za izvoz.

''Cilj je da Pakistanci otvaraju firme u BiH i rade finalizaciju polufinalnih proizvoda. Znači da uvoze u BiH polufinalne proizvode iz Pakistana te ih ovdje završavaju, a onda ih mogu izvoziti pod oznakom "Made in Bosnia and Hezegovina" u zemlje Europske unije i drugdje u svijetu'', kaže Makarević.

Po njegovim riječima, druga velika stvar koju BiH obvezno treba napraviti jest da prestane uvoziti pakistanske proizvode iz druge ruke. Konkretno, kirurški instrumenti koji se prave u Pakistanu su svjetske kvalitete i izvoze se u Njemačku već godinama, a onda se s oznakom "Made in Germany" uvoze u BiH po peterostruko većoj cijeni.

''Cilj je da se finaliziranje proizvodne kirurških instrumenata obavi u BiH, a da se onda s oznakom "Made in Bosnia and Herzegovina" izvozi diljem svijeta, a pritom podmire naše potrebe'', naglasio je Makarević.

Naglasio je kako treba imati na umu da svaki od ovih projekata generira značajan broj radnih mjesta u BiH.

''Smatram da je ekonomska diplomacija od izuzetne važnosti i optimist sam da će u budućem radu MVPBiH biti značajnih pomaka u pravom smjeru'', kaže Makarević.
Ukazuje da bilateralna suradnja može biti unaprijeđena i na drugim razinama, posebno na polju obrazovanja.

Po njegovim riječima, BiH se stalno susreće s problemom naprednih, ali siromašnih studenata, dok je u Pakistanu situacija obrnuta, jer tamo određeni znanstveni smjerovi vape za nadarenim studentima.

''Zato postoje velike prilike za svaki vid suradnje u obrazovanju'', kazao je Makarević.

Naveo je da je organizirano 30 stipendija za studente iz BiH na prestižnom pakistanskom sveučilištu NUST, a za sve informacije zainteresirani se mogu obratiti Rektoratu Univerziteta u Sarajevu.

Drugi korak bila bi razmjena profesora i semestralna razmjena studenata.

''S tim u vezi opet se vraćam na ekonomski aspekt, gdje moramo biti svjesni da bogate pakistanske obitelji šalju svoju djecu na studiranje u Veliku Britaniju i Sjedinjene Države, ali i u zemlje istočne Europe (Poljska, Ukrajina, Rusija), i tu je ogromna šansa za BiH koju inače Pakistanci smatraju bratskom zemjom'', zaključio je Makarević.

Kopirati
Drag cursor here to close