Zračni prostor BiH

Trebamo li nebo iznad BiH štititi i tko je za to zadužen?

Gospodarstvo / Flash | 12. 02. 2015. u 07:27 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nebo iznad Bosne i Hercegovine još uvijek nitko ne štiti. Zemlje u regiji imaju vlastito ratno zrakoplovstvo, ili su svoju sigurnost povjerili NATO-u, no nebo iznad BiH u potpunosti je otvoreno, piše bh. novinska agencija Patria.

Turski poslovni zrakoplov Embraer Phenom 300 E55P krajem siječnja izazvao je paniku na nebu iznad Hrvatske, jer je preko teritorije naših zapadnih susjeda letio a da prethodno nije zatražio dozvolu za to. 

Dva borbena MiG-a 21, zrakoplovi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane, čekali su naredbu za polijetanje sa aerodroma Pleso. Na koncu su ipak poletjeli talijanski lovci F16 iz baze Cervia pokraj Ravenne, s istočne obale Jadrana, jer je ocjenjeno da će talijanski zrakoplovi prije stići od sumnjivog zrakoplova nego što bi to mogli uraditi hrvatski MiG-ovi. 

Na kraju se uspostavilo da je turski zrakoplov napravio samo proceduralnu grešku, prijavio se kontroli leta u Beogradu, ali se nije odjavio pri izlaska iz Srbije, a nije se ni prijavio kontroli leta u Zagrebu prije ulaska na teritoriju Hrvatske .

Isti taj zrakoplov, prije nego je digao talijanske lovce, bezbrižno je letio iznad Bosne i Hercegovine, a da naša zemlja nije imala nikakav mehanizam da ga kontrolira i eventualno  primora da sleti, jer Bosna i Hercegovina nema borbene lovce koji bi to mogli uraditi.

No, više od toga zabrinjava činjenica to što se niti jedna državna institucija u BiH ne smatra odgovornom da treba riješiti ovo pitanje.

Pippa Routledge, glasnogovornica EUFORA u BiH objasnila je za bh. novinsku agenciju Patria kako bi odgovor na ovo pitanje morali znati u Direkciji za civilno zrakoplovstvo sa sjedištem u Banja Luci. No, iz Direkcije tvrde da ova problematika nije u njihovoj nadležnosti i da bi zaštita bh. neba trebala biti u nadležnosti Ministarstva obrane BiH, jer je to slučaj i u susjednim zemljama.

Iz Ministarstva obrane BiH lopticu pak prebacuju na Ministarstvo prometa i komunikacija BiH ili pak na Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH.

Stručnjaci upozoravaju da je Bosni i Hercegovini donekle jedina sreća to što se nalazi u obruču između Srbije i Hrvatske, koje služe kao svojevrsni filtar letjelicama iznad Bosne i Hercegovine. U protivnom, zračni prostor naše zemlje bio bi višestruko ugroženiji.

Susjedna Hrvatska rado bi se uključila u konfliktnim situacijama na nebu iznad BiH, poput one koje se dogodila krajem siječnja sa turskim zrakoplovom, no iz Hrvatskog ratnog zrakoplovstva objašnjavaju za agenciju Patria kako su Oružane snage Hrvatske zadužene isključivo za čuvanje zračnog prostora Hrvatske i po potrebi zemalja članica NATO-a. 

Ukoliko se iznad bilo koje susjedne zemlje nečlanice NATO-a pojavi zrakoplov koji nije najavljen, hrvatski borbeni avioni MiG-21 ga ne smiju presretati, nego ih moraju dočekati i presresti u zračnom prostoru Hrvatske. 

''Postoji sporazum između Hrvatske i Bosne i Hercegovine po kojem je za potrebe protupožarnog djelovanja letjelicama iz sustava HRZ i PZO-a dozvoljen ulazak u prostor Bosne i Hercegovine u dubinu od deset kilometara, ali to se odnosi isključivo u protupožarnom djelovanju'' potvrđeno je Patriji iz HRZ-a i PZO-a.

Kopirati
Drag cursor here to close