projekt

EU gradnjom mostom pomaže najfrekventniji prijelaz u BiH

Gospodarstvo / Flash | 02. 09. 2015. u 06:29 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

BiH je za infrastrukturne projekte na summitu u Beču od Europske unije odobreno 30 milijuna eura.

U projekte je uključen i most na Savi što je posebno obradovalo građane Bosanske Gradiške, ali i druge u BiH. Izgradnja mosta i izmještanje graničnog prijelaza iz centra grada veliki je korak naprijed jer je ovo najfrekventiji prijelaz u BiH i ima status BIP-a, prijelaza sa svim potrebnim kontrolama za promet svih vrsta roba. Odobreni novac za projekt od strane EU uspjeh je i za Upravu za indirektno oporezivanje koja je ranije prepoznala projekt, ali je i bila grubo kritizirana od pojedinih. Da se granični prijelaz već gradi i da se realizira prva faza izgradnje, za potvrdio je i Ratko Kovačević, glasnogovornik UIO-a.

“Krajem studenog ove godine bit će završena prva faza gradnje novog graničnog prijelaza i carinskog terminala Gradiška koja je uključivala sve radove niskogradnje. Polovicom rujna 2015. godine UIO će raspisati tender za izgradnju druge, završne faze novog prijelaza i carinskog terminala u Gradišci. Ukupna vrijednost izgradnje prve faze iznosila je 8,4 milijuna KM, a za izgradnju druge i završne faze Uprava za indirektno oporezivanje je dobila još dodatnih 15 milijuna KM,rekao nam je Kovačević. Projekt će uvelike rasteretiti centar grada i ubrzati promet što je za jedan od ukupno dva prijelaza u BiH sa statusom BIP-a, takav još ima Bijača, itekako potrebno.

“Izgradnjom novog graničnog prijelaza i carinskog terminala u Gradišci, Uprava za indirektno oporezivanje će postojeću carinsku ispostavu koja se nalazi u centru Gradiške, preseliti na novu lokaciju na trasi autoceste Banjaluka - Gradiška. To će u mnogome rasteretiti samu Gradišku jer neće biti potrebe da samo središte grada bude konstanto blokirano brojnim kamionima koji čekaju za uvozno ili izvozno carinjenje robe, već će se odvijati na lokaciji novog carinskog terminala van grada. Onog trenutka kada bude završen i pušten u promet i novi most preko rijeke Save, kamioni više uopće neće prolaziti kroz grad”, kazao je Kovačević.

Ono što je u cijeloj priči važno je i to da bi se u gradnju mosta za koji je EU odobrio 6,8 milijuna eura mogla uključiti i Hrvatska, što bi uvelike ubrzalo projekt.
“Republika Srpska već više od tri godine ima osigurane sve neophodne uvjete za početak izgradnje mosta na Savi. Ali ovo je zajednički projekt s Hrvatskom.

Zadnje informacije kažu da je konačno i hrvatska strana spremna za ovaj projekt, zato vjerujemo da će izgradnja početi početkom iduće godine, rekli su u Ministarstvu građevinarstva, prometa i infrastrukture RS. Upravo će novi granični prijelaz i carinski terminal u Gradišci biti stavljeni u funkciju nakon izgradnje novog mosta na Savi, zato je važno da se ta priča koju je i Europa prepoznala kao važnu ubrza od glavnih aktera. Odobreni novac za projekt od strane EU uspjeh je i za Upravu za indirektno oporezivanje koja je ranije prepoznala projekt, ali je i bila grubo kritizirana od strane pojedinih. Da se granični prijelaz već gradi i da se realizira prva faza izgradnje potvrdio je i Ratko Kovačević, glasnogovornik UIO-a, prenose Nezavise novine.

Kopirati
Drag cursor here to close