Republika za republiku

U slučaju otcjepljenja RS-a: HSS će tražiti Herceg-Bosnu

Vijesti / Flash | 22. 02. 2017. u 12:50 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Hrvatska seljačka stranka (HSS) BiH će, u slučaju otcjepljenja Republike Srpske od BiH, tražiti da se ponovno formira Hrvatska Republika Herceg-Bosna'', istaknuto je na današnjoj konferenciji za novinare u Mostaru na kojoj su govorili predsjednik HSS-a BiH Mario Karamatić i predsjednik HSS-a Republike Hrvatske Krešimir Beljak.

''Imamo više nego jasne najave iz Republike Srpske o referendumu o otcjepljenu BiH. Ako do toga dođe mi nemamo namjeru ostati u toj krnjoj tvorevini, jer sporazum koji smo potpisali 1994. s bošnjačkim partnerima je revidiran više puta isključivo na štetu hrvatskoga naroda'', kazao je Karamatić.

Dodao je kako će u i tom slučaju HSS BiH pokrenuti međunarodni postupak za povratak u prijašnje stanje i o tome će biti raspisan referendum.

Predsjednik HSS-a Republike Hrvatske i zastupnik u Hrvatskom saboru Krešimir Beljak naglasio je kako njegova stranka ne zaziva reviziju granica, ali da će u slučaju da dođe kraj Daytonskom i drugim sporazumima, tražiti ista prava za hrvatski narod u BiH.

''Ako dođe do referenduma u RS-u, znamo kako će on proći, a što to znači za budućnost mirovnih sporazuma, i na kraju samih Hrvata? Danas je RS skoro etnički čista, neki Bošnjaci se vraćaju no Hrvati ne. Slično je i u središnjoj Bosni, Hrvati gube stanovništvo i ne vraćaju se, a to nije i ne može biti interes Hrvata, ni HSS-a'', rekao je Beljak, dodavši kako su Hrvati u BiH neravnopravni, iako bi to prema Ustavu BiH trebali biti.

''Sadašnja situacija je daleko je od bilo kakve ravnopravnosti da bi Hrvati kroz sljedećih 20 gdina uopće mogli opstati u ovakvoj zajednici koja se zove BiH'', ocijenio je Beljak.

Naglasio je kako se službeni Zagreb uvijek drugačije ponašao prema Hrvatima u BiH nego što je to trebalo, odnosno uvijek su radili protiv interesa Hrvata u BiH.

''Jedini izuzetak bio je upravo HSS koji je na legalan način uspio ostvariti prava hrvatskog naroda i to u vrijeme nekadašnje Kraljevine Jugoslavije kada je međunarodnim sporazumom uspostavljena Banovina Hrvatska'', kazao je Beljak.

Dodao je kako je spominjanje Banovine mislio u prenesenom značenju, te da je u BiH potreban dogovor između naroda.

''Ovakva BiH nije volja naroda i kao takva ne može opstati, njezini narodi se moraju dogovoriti. Mi smo za put BiH u EU no imamo velika pitanja oko EU i američke vanjske politike. Ja ne mogu vjerovati da ljudi koji stoljećima žive skupa ne mogu naći rješenje bez uplitanja vanjskih sila. Ovako, svi vi skupa, bez obzira na nacionalnost, imaju problem'', tvrdi Beljak.

Dodao je kako njegova stranka namjerava voditi politiku hrvatskih interesa, u Hrvatskoj, BiH, ali i šire, te da iza njih ne stoje nikakvi interesi svjetskih centara moći koji, kako je ustvrdio, rade nered na ovim područjima.

Kopirati
Drag cursor here to close