Godišnja konferencija

U Neumu o stanju ljudskih prava i sloboda u BiH

Vijesti / Flash | 26. 04. 2017. u 14:27 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Neumu je danas počela Treća godišnja konferencija o stanju ljudskih prava i sloboda u Bosni i Hercegovini, koju u suradnji s Misijom OSCE u BiH organizira Zajednička komisija za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Skup je okupio veliki broj sudionika, predstavnika organa zakonodavne i izvršne vlasti BiH i entiteta, zatim međunarodnih organizacija koje djeluju u našoj zemlji, nevladinih organizacija iz BiH i inozemstva te udruženja novinara.

Osnovni cilj konferencije je prezentiranje godišnjih izvještaja koji su načinjeni na osnovu praćenja zaključaka prethodnih konferencija kao i drugih prepoznatih prioriteta u oblasti ljudskih prava i sloboda.

Na samom početku konferencije, sudionike su pozdravili predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Borislav Bojić, zatim generalna tajnica Europske mreže nacionalnih institucija za ljudska prava Debbie Kohner te zamjenica direktora Odjela za ljudsku dimenziju Misije OSCE-a u BiH Jasna Dobricik.

Poželjevši uspješan rad Konferencije, Bojić je istaknuo da veliki broj sudionika na konferenciji svakako pokazuje koliki značaj se pridaje ovoj ozbiljnoj raspravi, diskusiji i debati o ljudskim pravima u BiH, te dodao da tijekom dva dana treba iskoristiti i šansu i za bolje upoznavanje kako bi se u budućnosti bolje koordinirale aktivnosti koje se vode u oblasti ljudskih prava.

O napretku u realizaciji zaključaka sa prethodnih konferencija, novim izazovima kao i konkretnim aktivnostima Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti spolova sudionike i sudionice je upoznao predsjedavajući ovog radnog tijela Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mirsad Isaković.

Inače, tijekom prvog dana rada sudionici konferencije raspravljaju o napretku u realizaciji zaključaka s dvije prethodne godišnje konferencije koje su s ciljem sagledavanja stanja u oblasti ljudskih prava organizirane u Bijeljini i Mostaru. Osim toga, diskutira se i o izazovima s kojima se susreću institucija ombudsmana za ljudska prava, zatim o izradi Programa za suzbijanje diskriminacije BiH kao i studiji Westminsterske fondacije za demokraciju "Jačanje kapaciteta PSBiH za zaštitu i promociju ljudskih prava".

Predviđeno je rad Konferencije sutra okonča usvajanjem zajedničkih zaključaka koji bi institucijama u Bosni i Hercegovini trebali biti vodilja za sustavni rad na zaštiti ljudskih prava u BiH u narednom razdoblju.

Kopirati
Drag cursor here to close