Reforma socijalne zaštite

Donosimo detalje novog Zakona o hraniteljstvu u FBiH

Vijesti / Flash | 09. 02. 2017. u 18:58 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U sklopu reforme socijalne zaštite u Federaciji BiH donesen je Zakon o hraniteljstvu, koji će stupiti na snagu osmog dana od dana objavljivanja u ''Službenim novinama FBiH''. To je omogućeno nakon današnjeg usvajanja u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Razlog za donošenje ovog zakonskog rješenja ogleda se u činjenici da je u FBiH neharmoniziran, nepotpun i nedovoljno osnažen sustav socijalnog zbrinjavanja najranjivijih kategorija stanovništva, djece i odraslih bez staranja porodice, koji nije usklađen s međunarodnim standardima i potrebama hranjenika.

Zakon definira hraniteljstvo kao oblik zaštite izvan vlastite obitelji kojim se djetetu ili odrasloj osobi osiguravaju smještaj i zaštita u hraniteljskoj obitelji koju čine hranitelj, njegov bračni ili izvanbračni partner i drugi srodnici s kojima hranitelj živi u zajedničkom domaćinstvu.

Hranitelj je predstavnik hraniteljske obitelj ili samac koji ima sklopljen hraniteljski ugovor i pruža usluge zaštite hranjeniku, a potencijalni hranitelj je osoba za koju je utvrđeno da ispunjava uvjete za bavljenje hraniteljstvom i nema sklopljen hraniteljski ugovor.

Osoba koja želi biti hranitelj mora biti državljanin BiH, punoljetna osoba te imati prebivalište u FBiH, poslovnu i zdravstvenu sposobnost te najmanje srednjoškolsko obrazovanje.

Uz to, mora dokazati da članovi hraniteljske obitelji nemaju neizmirenih poreznih obaveza. Treba imati kompetencije za zaštitu, čuvanje, njegu, odgoj i zadovoljavanje drugih potreba, prema stručnoj procjeni centra, kao i stambene i materijalne uvjete, stoji u obrazloženju Zakona.

Hranjenik je dijete, mlađa punoljetna osoba do završetka redovnog školovanja i najduže godinu dana nakon završetka redovnog školovanja ako se ne može zaposliti, a najduže do 26. godine života, te odrasla osoba koja je ostvarila pravo na usluge zaštite izvan vlastite obitelji.

Zakonom su utvrđene dvije vrste naknada. Hraniteljsku naknadu po hranjeniku u tradicionalnom hraniteljstvu, obračunatu mjesečno u visini 15 posto prosječne isplaćene neto plaće u Federaciji BiH za prethodnu godinu, s tim da se naknada uvećava za 15 posto za svakog sljedećeg hranjenika, odnosno hraniteljsku naknadu po hranjeniku u specijaliziranom hraniteljstvu, obračunatu mjesečno u visini 30 posto prosječne isplaćene neto plaće u Federaciji BiH za prethodnu godinu, s tim da se ona uvećava za 20 posto za svakog idućeg hranjenika.

Definirana je i naknada za izdržavanje hranjenika u tradicionalnom hraniteljstvu, obračunata mjesečno u visini 30 posto prosječne isplaćene neto plaće u Federaciji BiH za prethodnu godinu, odnosno naknadu za izdržavanje hranjenika u specijaliziranom hraniteljstvu, obračunatu mjesečno u visini 50 posto prosječne isplaćene neto plaće u Federaciji BiH za prethodnu godinu.

Hraniteljstvo se obavlja na osnovu ugovora o međusobnim pravima i obvezama koji sklapaju centar za socijalni rad i potencijalni hranitelj.

Kopirati
Drag cursor here to close