Hrvatska

Udruga Franak: Povijesna presuda i pobjeda građana protiv banaka

Gospodarstvo / Flash | 04. 07. 2013. u 13:53 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruga Franak ustvrdila je danas da je nepravomoćnom presudom protiv osam hrvatskih banaka, koje su danas na zagrebačkom Trgovačkom sudu izgubile spor zbog kredita u francima, ostvarila povijesnu pobjedu.

Sudac Radovan Dobronić presudio je da su poslovne banke postupile suprotno odredbama Zakona o zaštiti potrošača budući da su ugovarale valutnu klauzulu u francima, a da nisu potrošače adekvatno informirale o riziku, priopćila je udruga Franak u čije je ime udruga Potrošač pokrenula spor protiv osam banaka.

Banke su, navodi Franak, prekršile i zakonske odredbe ugovarajući promjenjive kamatne stope, a bez da su pritom ugovarale parametre za njihov izračun. Kamatna stopa mijenjala se u skladu s internim aktima banke, a da korisnik kredita nije bio točno obaviješten o metodi izračuna i parametrima izračuna, kaže Franak.

Napominju da je bankama naloženo da u 60 dana potrošačima smanje glavnicu na kunski iznos s početka ugovornog odnosa na koju će se primjenjivati početna kamata koja će biti fiksna do kraja otplatnog perioda.

Nakon što je sudac Dobronić danas pozvao banke da se pokušaju nagoditi jer bi današnja presuda, postane li pravomoćna, bila temelj za nove tužbe koje bi banke mogle baciti na koljena, opunomoćenica tužitelja rekla je da im banke zasad nisu nudile nikakvu nagodbu.

Nakon objave nepravomoćne presude, kojom su banke izgubile spor zbog švicarskog franka, punomoćenica tužitelja odvjetnica Nicole Kwiatkowski rekla je da im banke zasad nisu ponudile nagodbu pa će čekati daljnji razvoj događaja. Dodala je da su oni na početku postupka iskazali volju za nagodbom ali nisu dobili odgovor. "To je sad za razmišljanje hoće li biti kakva ponuda i što će odlučiti korisnici kredita", rekla je.

Sudac Dobronić danas je poručio bankama kako ima razloga da budu razumni i pokušaju postići kompromis s tužiteljem, dodavši da tolika količina tužbi može iscrpiti svaku banku. Banke su ranije odbile poziv Potrošača za mirenje, a sudac je rekao da ne razumiju težinu Zakona o zaštiti potrošača.

Predstavnici banaka nisu željeli nakon presude davati izjave za medije, osim što su najavili žalbu koju mogu podnijeti u roku od osam dana Viskom trgovačkom sudu.

Ekonomistica Branka Lukačević-Gregić rekla je da je sudac izvrsno primijenio pravo na ekonomsku materiju za koju je pokazao iznimno znanje i razumijevanje problema uočavajući štetnost djelovanja sinergijskog faktora ugovornih parametara, naglasivši da se na promjenjivi iznos glavnice (primjena valutne klauzule) primjenjivala jednostrano promjenjiva kamata.

"Na kraju je jako dobro poentirao stavivši naglasak na nesrazmjer raspodjele rizika i informacija. Korisnik kredita je, kao neprofesionalac, imao jako malo informacija i sav rizik na svojim leđima u odnosu na banke kojima su kao profesionalcima bile dostupne sve informacije, a gotovo sav rizik su prenijele na potrošače", rekla je Lukačević-Gregić.

Temeljem nepravomoćne presude, kažu u udruzi Franak, neće doći do odštete individualnim korisnicima kredita, već će se odšteta morati utuživati individualnim tužbama. Da se izbjegne veliki pritisak na banke i na pravosuđe, sudac je pozvao banke da razmisle o nagodbi.

Jedan od korisnika kredita, Denis Majo izjavio je novinarima da je presuda za njega "velika pobjeda malog čovjeka u Hrvatskoj". Napokon se pokazalo da se isplati aktivirati protiv velikih sustava, kazao je Majo.

Ispričao je kako se u sudnici vidjelo da su odvjetnici dobili packe po prstima jer odluka nije bika upitna ali i vlada i banke koje su iskoristile rupe u sustavu na štetu malih ljudi.

Ilija Rkman iz udruge Potrošač rekao da će presuda otvoriti novu stranicu hrvatskog pokreta za zaštitu potrošača. "Dobro došli u Europsku uniju i europsku Hrvatsku", kazao je.

(Fena) rg

Kopirati
Drag cursor here to close