Zašto slavimo?

Praznik rada, jedan od rijetkih praznika koji u BiH svi vole!

Gospodarstvo / Flash | 01. 05. 2016. u 07:57 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na današnji dan obilježava se međunarodni Praznik rada u spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu dana 1. svibnja 1886. godine. Tada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a osmero je radnika osuđeno na smrt.

Cijelo 19. stoljeće obilježeno je izrabljivanjem radnika koji su radili u nehumanim uslovima, za malu nadnicu do čak 18 sati dnevno. Uz to, rad su često obavljala i djeca. Stoga je dana, 1. svibnja 1886. godine u Chicagu organiziran veliki prosvjed radnika gdje ih je prosvjedovalo oko 40.000. Isticali su zahtjeve simbolizirane u 3 osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. Policija je intervenirala oružjem i ubila šest, a ranila oko 50 radnika. Mnogi prosvjednici su uhićeni, a vođe štrajka izvedeni su pred sud.

Na prvom kongresu Druge internacionale 1889. je odlučeno da će se 1. svibnja svake godine održavati radnički prosvjedi u spomen na krvoproliće u Chicagu. Sljedeće godine taj datum je postao Međunarodni dan opće solidarnosti radništva.

Borba za prava radnika nije jenjavala, a u sljedećih nekoliko godina je u zapadnim zemljama, uz posredovanje sindikata i komunikacijom s poslodavcima, zabilježen značajan uspjeh. Time su smirene socijalne tenzije. U istočnim zemljama nije još dugo vremena došlo do značajnih uspjeha u borbi radnika jer su radničke pokrete nadzirale boljševičke odnosno komunističke stranke. One su formalno zagovarale socijalnu pravdu, ali su zapravo radnici još više bili izrabljivani nego u zapadnim zemljama. Niske nadnice, prisilni i produžen rad zbog navodnih državnih interesa, uz strogo dirigirane sindikate, bile su osnovne karakteristike demokracije i svake radničke samoorganizacije u tim zemljama.

S vremenom su i proslave praznika rada pretvorene u raskošne državne priredbe i mimohode kojima je svijetu trebalo pokazati kako radnička klasa daje punu podršku državno-stranačkim birokratskim strukturama. Težnje za promjenom i boljim socijalnim statusom suzbijane su državnom prisilom pa čak i tenkovima. Potpunu degradaciju praznik rada doživio je uključenjem vojnih parada u proslave čime se i u toj prigodi izražavala moć socijalističke države dok su radničke povorke služile kao dekoracija režimu. Upkos svemu, 1. svibanj ostaje i danas svijetla tradicija međunarodnog radništva.

U Bosni i Hercegovini ovo je jedan od rijetkih praznika oko kojeg nema političkih nesuglasica – svi ga slave.

Kopirati
Drag cursor here to close