Nevesinje

I to je BiH: Plaćaju neispravnu vodu s česme, a piju neispitanu vodu s izvora

Gospodarstvo / Flash | 22. 06. 2017. u 06:31 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iako se Nevesinjci već godinama ''bore'' s pitkom vodom, tender za izgradnju prečistača, iako najavljivan u aprilu, raspisan je tek prije nekoliko dana, potvrdili su nadležni, pa će građani i ove godine s bocama na izvore.

"Pored toga što plaćamo vodu koja nije pitka i ne može biti jer nemamo prečistače na jezeru Alagovac, odakle se opskrbljavamo vodom, pijemo i neispitanu vodu s izvora. Cijeli grad već nekoliko godina po vodu ide na izvore, a računi stižu", kaže za Nezavisne.com jedna Nevesinjka.

Kažu da bi se s prečistačem vode riješilo pitanje kvaliteta vode. "Nevesinje je možda jedina općina u BiH koja na česmi u domaćinstvima nema ispravnu vodu za piće. Konstantno se rade neke analize i uvijek je voda neispravna, a narod se snalazi i donosi vodu s izvora iz okoline Nevesinja. Najveći apsurd je taj što Nevesinjci neispravnu vodu plaćaju skuplje nego na primjer Banjalučani, koji imaju ispravnu vodu. Njena cijena u Nevesinju je 1,35 KM po kubnom metru, a u Banjaluci 1,18 KM", kaže Siniša Kilibarda, odbornik PDP-a u Skupštini općine Nevesinje.

Problem su, navodi, i česte restrikcije jer nema dovoljno vode u jezeru iz koga se Nevesinje trenutno opskrbljava vodom. Milenko Avdalović, načelnik Nevesinja, potvrđuje da je problem s vodom u ovoj općini prisutan već duži niz godina. Ne samo da voda nije za piće, već ljeti vode uopće nema dovoljno.

"Ove godine smo se uhvatili u koštac s ovim problemom. Imamo ugovor s Europskom investicijskom bankom (EIB) i Ministarstvom financija RS o gradnji potpuno novog prečistača za vodu. Zbog međunarodnih procedura koje su stroge, tender za prečistač nije raspisan u aprilu kada je planirano, već prije nekoliko dana, a u najboljem slučaju s radovima izgradnje će se početi u rujnu", navodi Avdalović, dodajući da je upitno završavanje radova do kraja ove godine. Vrijednost radova se procjenjuje na 900.000 maraka.

Projekt bi omogućio "Vodovodu" Nevesinje pitku vodu, a kod dvije gradske ulice došlo bi do promjene vodovodnih cijevi jer su još azbestne te je tu najveći gubitak vode. Avdalović ističe da postoji mogućnost da se sredstva EIB-a i resornog ministarstva neće moći povući ove godine, te da će sredstvima općine zamijeniti cijevi u jednoj od spornih ulica. Usporedo s ovim projektom rade na proširenju kapaciteta uključenjem jame Udbina u sistem, što bi dovelo do dvojne opskrbe vodom.

Avdalović smatra da je općina Nevesinje na dobrom putu cjelovitog rješavanja projekta vodoopskrbe. Prema njegovim riječima, Institut za javno zdravstvo RS uzorkuje otprilike svaka četiri mjeseca vodu s desetak izvora, koja je nekad ispravna, a nekad ne. Ipak, on osobno smatra da voda s izvora nije neispravna.

Kopirati
Drag cursor here to close